Србија треба да врати редовно служење војног рока и сачува своју независност, оцијењено је на округлом столу у Београду који је организовало Српско-руско братство, те упозорено да постоје планови НАТО да у чланство прими БиХ и самопроглашено Косово.
Генерал у пензији Митар Ковач рекао је током скупа о теми “Одбрамбени и безбједносни аспекти независности Србије” да је војна неутралност рационалан избор, али да је НАТО принудио и војно-неутралне државе у Европи као што су Финска и Шведска да затраже чланстово у Алијанси.
“Можете замислити шта ће се у региону све дешавати да се разним поступцима, притисцима присили Република Српска да пристане на учлањење БиХ у НАТО”, рекао је Ковач и додао да се већ дуже вријеме врши и медијска припрема да ће самопроглашено Косово, без пријема у УН, бити примљено у НАТО.
Ковач мисли да постоје планови НАТО-а да БиХ и самопроглашено Косово буду примљени у НАТО, а онда да Србија, ако жели да постане члан ЕУ да усагласи спољну и безбједносну политику и сама затражи пријем у Алијансу.
Он је рекао да је тешко говорити о војној независности, ако Србија као свој политички циљ истиче чланство у ЕУ, те додао да Србија појам “војне неутралности” треба да уведе и у Устав земље, а не само у стратешке документе.
Ковач је истакао да је потребно да Србија, ако је заиста војно неутрална, има исти однос и према НАТО и према ОДКБ /Организацији уговора о колективној безбједности коју предводи Русија/, односно да дозволи да и ОДКБ има канцеларију у згради Министарства одбране Србије, исто као што има НАТО.
Ковач се заложио за враћање редовног служења војног рока у Србији, те навео да је за то довољан само један потпис надлежног човјека и да прави проблем није у новцу, него у притисцима из најважнијих земаља НАТО да се то не деси.
“Нема политички јаке личности да то пресече и да се врати војни рок”, оцијенио је Ковач.
Директор Српско-руског центра “Мајак” Владимир Пребирачевић је оцијенио да је за безбједност земље изузетно битно да Србија има обучено становништво, не само за војне пријетње, него и за ванредне ситуације, као и да се што прије врати војни рок, да се паре морају за то наћи и да држава преузиме област образовања у пуном капацитету.
Пребирачевић је као важне за безбједност Србију истакао, осим војне, и идентитетску, образовну, енергетску и прехрамбену безбједност, те указао да у Србији уџбенике кроје странци, иако би држава морала да прописује шта се учи у уџбеницима српског језика и историје.
Што се тиче енергетике, он је рекао да Србију тјерају да уведе санкције Русији и да зарад туђих /западних/ интереса има инфлацију и веће цијене енергената.
Генерал у пензији Лука Кастратовић је подсјетио на раније западне и америчке планове да се разбију бивша Југославија и Србија, а да се сада пријети рушењем породице, образовања, духовности, Српске православне цркве и слабљењем војске, да се врше притисци да српска омладина прихвати да је агресија НАТО била оправдана.
Он је подсјетио да се војна НАТО агресија на Србију сада наставила другим средствима преко формирања војних база на Косову /Бондстил/, проглашењем косовске независности и покушајима ревизије Дејтонског споразума.
Кастратовић је навео да од Србије Запад тражи да се усагласи са њиховом политиком да уведе санкције Русији, одрекне се Републике Српске и призна да је “геноцидна”, оцјенивши да би и, када би ова држава на све то пристала, дошли нови захтјеви са још горим посљедицама.
Он је навео да Запад врши разбијање неке земље кроз три фазе, односно преко економских улагања кроз довођење фабрика, затим друга фаза под називом “шакал” подразумијева уцјене, пријетње и ликвидације, а трећа су ракете и бомбе.
[СРНА]