МИД о “изборима” на КиМ: Карикатура демократског процеса

Министарство спољних послова Русије назвало је локалне изборе на северу тзв. Косова које су Срби бојкотовали, карикатуром демократског процеса.

Коментар Министарства иностраних послова Руске Федерације о погоршању ситуације на Косову

Привремени органи самоуправе у Приштини настављају да заоштравају ситуацију на Косову, намерно доводе дијалог са Београдом у ћорсокак. Исконско српско становништво, његова основна права и слободе поново су на удару.

Одржавање такозваних општинских избора 23. априла у северном делу аутономне покрајине насељеном од Срба још један је доказ ниподаштавања. Упркос бојкоту српске већине, одбијању да истакну сопствене кандидате, гласање је ипак одржано под притиском западњака. Резултат је предвидив: Срби су једногласно бојкотовали ову пародију на демократски процес – 96,5 одсто бирача није изашло на бирачка места. Међутим, безначајна излазност од 3,5 одсто, коју је обезбедио мали број Албанаца, изостанак елементарних услова за изражавање воље (две трећине биралишта распоређено у контејнерима) нису спречили Приштину да са нескривеним цинизмом изборе назове успешним и да прогласи „победника”. Сва четворица су, наравно, Албанци, који су добили, у зависности од општине, од 100 до 519 гласова, док је количина становника са правом гласа скоро 46.000.

Управо тако изгледа „владавина права“ на косовски начин, о којој се толико воле да причају у САД и Европској унији. Ради се о провокативној замени општеприхваћених изборних процедура срамном имитацијом, што, ипак, у потпуности одговара западним спонзорима Приштине: они подстичу окупацију севера Косова, траже да се Србима коначно одузме њихов глас против прогона и терора који је покренуо локални „премијер“ Аљбин Курти.

Косовски Албанци се хвале неиспуњавањем обавеза из Бриселског дијалога, прете да ће спречити стварање Заједнице српских општина на Косову са извршним овлашћењима и повећавају присуство тешко наоружаних „полицијских“ специјалних снага у неалбанским подручјима, застрашујући грађане. Изасланици из Вашингтона и Брисела су дуго подржавали приштинско руководство, подстицали лажне оптужбе на рачун српске заједнице, прећуткивали растућу претњу агресивног албанског национализма. Као резултат тога, посредовање ЕУ се претворило у производну линију за стварање опција псеудорешавања које су корисне за косовске Албанце.

„Општински избори“ у покрајини додатно су потврдили погубност западне политике у региону. Подршка самовоље, дискриминације, етничког чишћења не може довести до мира и слоге. Блок САД-ЕУ, који није способан да превазиђе укорењене србофобичне рефлексе, гура Косово све дубље у кризу.

Са своје стране, Срби, који нису желели да учествују у изборној фарси, показали су истинско национално достојанство, јединство и солидарност у тешким условима и спремност да истраје раме уз раме са Београдом.

 

[МИП РУ]