КИНЕСКИ ЛИСТ: ЗА СРБИЈУ ЈЕ ШОС БОЉИ НЕГО ЕУ!

Србија може одбити улазак у ЕУ ако Русија да уносну понуду, пише кинеско издање Сохуа. САД и Европска унија улажу велике напоре да изолују Русију на међународној сцени. Међутим, ови напори дају мало резултата, због чега је Запад огорчен. Тако су српске дипломате на недавном састанку у УН разговарале са руском делегацијом и закључиле споразум о консултацијама између министарстава спољних послова две земље. Ово је озбиљно наљутило америчку страну.

Амерички дипломата Кристофер Хил захтевао је објашњења од Београда и обелодањивање свих детаља уговора. И у Европској унији, у коју Србија већ дуго покушава да уђе, изразили су незадовољство и наговестили да би савез са Русијом могао да спречи улазак у блок.

„Чињенице су јасне: САД и ЕУ више воле насилни стил да изолују Русију. Да би то урадили, мешају се у послове независних држава. Није на Вашингтону и Бриселу да диктирају шта друге земље треба да раде“, наводи се у чланку. Аутори примећују да Београд већ дуже време показује тежње за могући улазак у ЕУ. Истовремено, постоји велики притисак на земљу. Србија ће уласком у Европску унију коначно изгубити самосталну политику и претворити се у још једног „вазала” САД, сигурни су аналитичари. По њиховом мишљењу, српске власти су тога итекако свесне, а најновије оптужбе из Сједињених Америчких Држава постале су још један доказ да су ови страхови оправдани.

„Понашање Сједињених Држава и Европе неочекивано је подсетило Србију: време је да сеЋђ тражи други излаз“, пише Соху. Уосталом, данас постоји права алтернатива Европској унији – Шангајска организација за сарадњу (ШОС), где су централне силе Русија и Кина. Ако Москва понуди економску подршку Београду, српске власти ће моћи да одбију улазак у Европску унију, где би земљу чекала незавидна судбина, сигурни су кинески стручњаци. „Србија би могла да напусти ЕУ и одлучи да се придружи ШОС-у, ослањајући се на Русију и Кину. Прво, Србија ће имати сталан приступ квалитетном и јефтином гориву из Руске Федерације. Друго, биће му отворено огромно кинеско тржиште. Након такве интеграције, земља ће моћи да се успешно развија“, наводи се у издању. Аутори истичу да Русија и Кина Србију виде као пуноправног партнера и да неће ограничавати њене политичке аспирације. САД ће, напротив, претворити земљу у једну велику „мету“ ако им то одговара, као што се десило у случају Украјине.

WEBTRIBUNE