Председник Руске федерације Владимир Путин примио је данас у Кремљу председника Републике Српске Милорада Додика. Ево шта су њих двојица рекли на почетку разговора:
Владимир Путин: Поштовани господине председниче, веома ми је драго што Вас видим у Москви.
Желим вам добродошлицу и скрећем вам пажњу да се односи Русије и Републике Српске успешно развијају. У протеклој години имали смо раст робне размене – у апсолутном износу, наравно, она није велика, али је тренд добар – 57 одсто. Тај тренд свакако треба сачувати.
Свестан сам заинтересованости наших партнера у Републици Српској за рад са нашим великим компанијама у разним областима. Надам се да ће тако и бити. Имамо одговарајуће инструменте који су намењени да се користе како бисмо постигли још боље резултате.
Захвални смо Вам на Вашем неутралном ставу о догађајима у Украјини. Само такав став може довести до неког позитивног решења. Али у сваком случају, ми смо Вам захвални за Вашу уздржаност.
Знам и да хиљаде ученика у Републици Српској уче руски језик, а интересовање за руски језик и руску културу подржава се на државном нивоу, на чему смо Вам такође веома захвални.
Веома ми је драго да Вас видим. Добродошли у Русију.
Милорад. Додик: Хвала, господине предсједниче!
Захвалан сам вам на овом сусрету. Често се срећемо и мислим да сте у праву када кажете да имамо добру сарадњу између Русије и Републике Српске. Наравно, то је оно што у најбољем смислу одговара нашим интересима.
Република Српска остаје тврдоглава у свом политичком ставу. Постоје политичари који покушавају да пребаце кривицу само на једну страну. Сматрамо да је Руска Федерација, која се тврдоглаво борила за безбедносни оквир и раније покушавала да пружи гаранције, била принуђена да покрене ову специјалну војну операцију. Желео бих да се она што пре заврши.
Наравно, сви желимо мир, а Република Српска је, наравно, под огромним притиском због свега овога. Тражили су да донесем одлуку о санкцијама против Руске Федерације. То би значило да бисмо касније ми били подвргнути притисцима и санкцијама западних партнера, заустављању пројеката – све оно што је сада заустављено.
Али одлучили смо да једноставно нећемо да будемо део ове хистерије која се ствара, да ћемо бити посвећени шанси да се то питање реши на нивоу Руске Федерације, Украјине и осталог света. Разумемо да то није рат између Украјине и Русије – то је судар са Западом, који покушава да искористи Русију као начин да распирује овај рат.
У сваком случају, Република Српска је стабилна и мирна, али је, наравно, подложна захтјевима за рушење Дејтонског споразума, а Руска Федерација је његов гарант.
Већ смо повукли више од 100 овлашћења која су била гарантована Дејтоном: све што је одузето Републици Српској, све то траје ових 20 година – наметање правила којима крше међународно право. Нашли смо се у ситуацији да, готово сигурно, Дејтон више није био извор стабилности. И видимо трендове у наметању решења која одговарају пре свега Западу – Америци и Бриселу. У сваком случају, ми смо против таквих одлука и остајемо привржени Дејтону.
Али очигледно је да је сила коју Запад има, и која се користи против нас, огромна, и ми имамо одређене губитке. С друге стране, знате да тамо функционише особа која није изабрана у Савјету безбједности за високог представника, како је предвиђено Дејтоном. И морамо вас обавијестити да је почео да намеће законе, а ти закони се примјењују у другом дијелу Босне и Херцеговине, који се зове Федерација. Ми у Републици Српској не признајемо његово постојање и нећемо се придржавати мјера које нам намеће.
Све нас то доводи у још тежу ситуацију и сви смо одлучни да се боримо за наше дејтонске овлашћења, јер чим прихватимо те реформе Запада биће угрожено постојање Републике Српске, она ће једноставно престати да постоји. Огроман број наших људи је за Републику Српску, за Дејтон, за међународни уговор. Али, сви наши покушаји не пролазе код западних партнера. Они само изнова окривљују Републику Српску, све нас који водимо Републику Српску и уводе санкције против нас.
У сваком случају, нисмо спремни да одустанемо од ове позиције и заштите наших права која смо изборили Дејтоном, међународним споразумом, писаним документом.
Тамо је сада мирна ситуација, нема ексцеса, нема етнички мотивисаних и других инцидената, економија је стабилна. Наравно, [ситуација] се развија у тешким околностима након пандемије и актуелних догађаја. У сваком случају, Република Српска је подвргнута притиску западних партнера који нас спречавају да се нормално развијамо. Имамо проблема са сарадњом у области јачања привреде, али надам се да ћемо то превазићи. Ваше компаније раде у тешким условима, знате то. Кључни проблем су кореспондентске банке, које су под контролом Запада и не пропуштају новац. То је проблем.
[КРЕМЛИН]