Путин: Делимо Вучићеву забринутост

Вучић: Са Путином сам разменио још неколико реченица, са Кином потписано 18 споразума

На крају посете Пекингу, председник Русије одржао је конференцију за новинаре на којој је говорио о економској сарадњи са Кином, ситуацији у Украјини и на Блиском истоку

На крају посете Кини, председник Русије Владимир Путин рекао је, током конференције за новинаре, да се сусрео и са председником Србије Александром Вучићем.

“Разговарао сам, успут, и са председником Србије Александром Вучићем, који је забринут око ситуације у његовом региону, у Србији”, казао је Путин и додао: “Делимо забринутост”.

Са председником Кине Си Ђинпингом Путин је разговарао, како је истакао, три сата. Било је речи о економији, политици, ситуацији на Блиском истоку. Председник је додао да заједничке претње само јачају односе Русије и Кине и оценио да је дијалог био садржајан и конструктиван.

Велики пројекти које Кина и Русија намеравају да остваре у наредних 30 година су конкретни, указао је руски председник.

“Те 2019. године договорили смо се да до 2024. постигнемо трговинску размену у вредности од 200 милијарди долара. То је многима било неверовано. Али до данас смо ту границу већ превазишли”, истакао је лидер Русије и додао да иницијатива “Један појас, један пут” нема конкуренцију.

Говорећи о форуму “Један појас, један пут”, Путин је додао да је то глобална иницијатива, за чији развој је Русија заинтересована, јер, развијајући неопходну инфраструктуру за овај пројекат, Русија развија и друге пројекте у Русији, објаснио је он.

Све то заједно, како је рекао, имаће један синергијски ефекат који неће имати конкуренцију.

Напад на болницу у Гази ужасан догађај, мислим да свет не жели да рат на Блиском истоку прерасте у још већи

Председник се осврнуо и на ситуацију на Блиском истоку и на напад на болницу у Гази.

“То је ужасан догађај. То је сигнал да конфликт што пре треба да се оконча”.
Имам утисак да нико не жели да се продужи конфликт између Израела и Палестине и да се ситуација погорша, те да избије већи рат, поручио је.

Он је поновио да је став Русије по том питању исти као пре, да не зависи од последњих дешавања, и да Москва сматра да би требало формирати палестинску државу, као што је то пре више деценија било одређено одлукама Уједињених нација.

“Увек смо били за то да се формира самостална, суверена држава Палестина, са главним градом у источном Јерусалиму, о чему ми одавно говоримо, још од 1948. године”, поновио је Путин и данас.

Он је признао да постоје противречности у оквиру палестинског друштва – с једне стране постоји Газа а, с друге стране, Западна обала, али да не би рекао да су то супротстављене снаге.

“Све то ипак не значи да не треба тежити обједињењу палестинског друштва”, додао је.

Такође, истакао је да не зна да ли би тренутни конфликт могао да помогне да се успостави палестинска држава, али да би њено формирање помогло да дође до дугорочног мира на Блиском истоку.

“Потребно је решавати фундаменталне задатке”, закључио је Путин, коментаришући палестинско-израелски конфликт.

Ако Украјина жели преговоре, нека покажe то конкретним корацима

Упитан да прокоментарише то што је оптимизам мађарског премијера Виктора Орбана, наводно, опао након јучерашњег разговора са њим, Путин каже да сумња да је разговор о конфликту у Украјини имао такав ефекат на премијера Мађарске, јер је он један прагматичан и оптимистичан човек, и јер су ставови Русије на ту тему добро познати.

“Позиција Русије је јасна, ако украјинска страна жели преговоре, то треба да покаже конкретним акцијама – укидањем закона о забрани преговора”. Они говоре да су спремни за преговоре, иако су њихови званичници донедавно говорили да Русији треба нанети стратешки пораз на бојном пољу. “Сада говоре у другом тону. Спомињу решење мирним путем. То је добра промена”, истиче Путин.

Међутим, како каже, само то није довољно, јер су ипак потребни конкретни кораци.

Коментаришући ракете АТАЦМС, које су САД послале Украјини, председник Русије каже да је “очигледна грешка” што се Вашингтон одлучио на такав корак, и то из више разлога, јер ће се на тај начин агонија само продужити, док у исто време неће бити никаквих резултата.

Најбитније је да то не може кардинално да измени ситуацију на фронту, јер, како каже, Русија наравно да може да одбије и одговори на такве нападе.

Путин још додаје да, ако је истина то што говоре на Западу, да је рат у Украјини изгубљен, односно, да Русија губи, онда Американци треба да узму назад своје ракете АТАЦМС и остало оружје.

Додаје и да сматра да се САД све више и више лично укључују у конфликт, иако се то негира. “И нека нико не каже да то није тако, јер ми сматрамо да јесте”, поручује лидер Руске Федерације.

Тврдње да је рат изгубљен су смешне. Украјина нема значајне резултате на фронту, али има губитке, закључује Путин.

Такође, додаје да, по његовој наредби, ваздушне снаге руске војске почињу да редовно патролирају неутралним ваздушним простором изнад Црног мора. Авиони који ће се користити у том циљу ојачани су комплексима “кинжал”, који имају домет од преко 1000 км.

О Орбану: Он је храбар политичар, којем Европљани завиде

У разговору са медијима, руски председник дотакао се и мађарског премијера, којег је описао као храброг лидера, који се бори за интересе мађарског народа. Ипак, како додаје, то смета многима у Европи, јер многи европски лидери данас немају ту храброст као он.

“Он није проруски политичар, већ политичар који се бори за Мађарску. Он има храброст да се бори за интересе свог народа, што недостаје многим европским лидерима. Они завиде Орбану”, те га нападају јер има другачији став од других европских држава.

“Орбана често криве да има проруске ставове, а то је глупост. Он није проруски расположен. Није он проруски политичар, већ промађарски”, истиче Путин.

 

Председник Србије разговарао је са многим званичницима на форуму “Појас и пут” у Пекингу, додавши да је имао важне разговоре са премијером Мађарске Виктором Орбаном о европским питањима

Оно што је српска делегација постигла у Кини је од историјског значаја, рекао је председник Србије Александар Вучић из Пекинга и додао да је потписано 18 споразума, укључујући и кључни споразум о слободној трговини.

Истакао је да је са председником Русије Владимиром Путином разменио још неколико реченица.

“Имали смо прилике да представимо Србију као слободарску, независну и успешну земљу”, рекао је председник Србије, додавши да се могло видети колика је популарност Србије у Кини, и да је захвалан кинеским пријатељима на гостопримству.

Истакао је да се нада да ће имати поново прилику да у Србији угости кинеског председника Си Ђинпинга.

Напоменуо је да иницијатива “Појас и пут” прераста у глобални пројекат импресивних размера заснован на инфраструктурној повезаности копном, морем, ваздухом и сајбер простором, преко трговинских инвестиција финансијских технолошких, преко виртуелне повезаности и све то до повезивања људи кроз културу, туризам, образовање и науку.

Он је истакао да Србија придаје огроман значај неговању пријатељства са Кином, као и да је билатерална сарадња тренутно на највишем историјском нивоу.

“Зато смо прихватили иницијативу продубљивања сарадње са Кином. Србија је на европском путу, али је током своје историје увек била исток западу и запад истоку, земља где су најважнији путеви који повезују Европу и Азију. Тема панела осликава стратешку орјентацију концепту развоја Кине. Ова иницијатива стреми јачању сарадње држава и у циљу просперитета целог човечанства и развоја глобалне економије”, рекао је Вучић.

НБС разматра да укључи јуан у девизне резерве

Народна банка Србије размишља да укључи кинески јуан у своје девизне резерве, изјавио је председник Србије Александар Вучић.

Он је истакао да је Кина други највећи спољнотрговински партнер Србије и да је трговинска размена две земље у протеклих десет година 185 пута доживела скокове раста.

“Од јануара 2015. године кинески јуан је на списку наших валута за мађународно тржиште и Народна банка Србије размишља да укључи кинеску валуту у своје девизне резерве”, рекао је Вучић и указао да Србија и Кина имају повећану и интензивну сарадњу у сектору финансија и банкарства.

Вучић је истакао и да је “Зиђин мајнинг” највећи извозник из Србије у протеклих пет година и указао да је Србија тиме постала други највећи извозник бакра у Европи.

Он је рекао да Србија има велику жељу да постане лидер у производњи бакра и нагласио да Србија највише извози у области информационих и комуникационих технологија.

“Ми смо 46. по ИТ производима. Желимо да се придружимо партнерима када је реч о вештачкој интелигенцији”, рекао је Вучић.

Африка и Азија будућност Србије

Вучић је казао да је имао важне разговоре са многим присутним званичницима, као и да је многима упутио позиве за посету. Истиче да је дуго разговарао о свим европским питањима са мађарским премијером Виктором Орбаном.

Напоменуо је да је поново разговарао и са председником Кеније Вилијамом Рутоом, додавши да, иако не може да гарантује, сматра да од кенијског признања “Косова” неће бити ништа.

Коментаришући прогнозе да ће азијски и афрички континенти бити битни економски центри у будућности и да Србија већ има развијене односе са Азијом, Вучић је рекао да планира турнеју по афричком континенту.

“Да, Азија и Африка су свакако наша будућност, уз, разуме се, наставак европског пута, што је један од приоритета државне политике”, рекао је председник Србије.

Он је додао да Србија мора да оснажује наменску индустрију и да постоји “глад” за производима наше наменске, дневно до милион граната 155 мм, ракета, па чак и минобацачких мина.

“Све бисмо могли да продамо коме год хоћемо у свету, али ми немамо те капацитете”, рекао је Вучић и додао да Србија и даље има добре производе наменске индустрије.

Шта је садашњост Србије?

На питање новинара да објасни “шта је наша садашњост”, Вучић је рекао да она подразумева да “покушамо да сачувамо мир у готово немогућим условима опште хистерије, где се сви спремају за сукобе.”

“Сви хрле, сви подижу улоге до крајњег нивоа одакле нема повратка”, напоменуо је он, додавши да је цена за то “превисока.”

Како је рекао, неумиривање ситуације у Гази води до ширих регионалних сукоба, које је описао “де факто светске” сукобе, до “коначног укључења” великих сила.

Додао је да је садашњост Србије и постизање бржег раста од оних са бољим стандарда, али и проналажење нових извора за тај раст у свету.

Одговарајући на коментар новинара да је “за Куртија” садашњост “Косово без Заједнице српских општина”, Вучић је рекао да је “за њега је то будућност. Он јасно и јавно говори да неће да формира ЗСО, нешто што је међународна обавеза. Ја сам крив што инсистирам на томе и наставићу да то радим.”

Говорећи о предстојећим изборима, које је представио као избор између “прошлости” и “будућности”, Вучић је рекао да “Србија против насиља” никада није била “аутономни или аутохтони грађански покрет”.

Додао је да многи у свету не воле да виде снажнију Србију која јача у односу на регион и окружење, “већ би желели да је виде да се утопи у сивило и да пропада, како је пропадала од 2000. до 2012. године.”

Вучић о попису у Црној Гори

Упитан да коментарише изјаве Мила Ђукановића који је тврдио да ће предстојећи попис бити “посрбљавање” Црне Горе, Вучић је рекао да Ђукановић можда зна да је нешто радио на претходним пописима, како би смањивао број Срба.

“Или је он радио нешто незаконито, или то баш нису пописи на највишим европским стандардима, како се хвале. Пре ће бити да он зна нешто из прошлости, или да се плаши да људи кажу како се стварно осећају”, рекао је председник Србије.

 

 

[РТ БАЛКАН]

[РТ БАЛКАН]