Ситуацију у Србији данас су прокоментарисали и Дмитриј Песков и Марија Захарова.
Очигледни су покушаји колективног Запада да техникама „мајданских преврата” дестабилизује ситуацију у Србији. То је за ТАСС изјавила званична представница руског Министарства спољних послова Марија Захарова.
„Покушаји колективног Запада да дестабилизује ситуацију у земљи, користећи технике “мајданских преврата” су очигледни“, рекла је она. „Стриктно придржавање слова и духа устава земље, поштовање избора српског народа, који је гласао за националне интересе своје земље је једина је могућа реакција”.
„На делу су процеси и покушаји трећих сила, укључујући иностраних, да изазову немире у Београду”, рекао је Песков. Истовремено, Москва не сумња да ће српске власти обезбедити владавину права у земљи, нагласио је званичник Кремља.
Руководство Србије је способно да предузме све мере за обезбеђење безбедности у земљи и све што се дешава је искључиво унутрашња ствар земље, а Русија се није мешала и неће се мешати ни у чије унутрашње ствари, посебно у унутрашње ствари савезничке и партнерске Србије, изјавио је прес секретар руског председника Дмитриј Песков.
“Све што се дешава је искључиво унутрашња ствар Србије. Србија има легално, легитимно руководство, које је, по нашем уверењу, способно да предузме све неопходне мере. Никада се нисмо мешали и нећемо се мешати у ничије унутрашње ствари, посебно у унутрашњим пословима наше савезничке и партнерске Србије. Обједињује нас заједничко историјско и културно наслеђе, веома пажљиво се односимо према нашим односима и веома их ценимо“, рекао је Песков новинарима.
Сарадња Русије и Србије има веома широку перспективу у најразличитијим областима, изјавио је секретар за штампу руског председника Дмитриј Песков.
„Што се тиче наше сарадње, она заиста има веома широку перспективу у најразличитијим областима“, рекао је Песков новинарима.
Актуелну ситуацију је за руске медије, после свог разговора са председником Вучићем, прокоментарисао и руски амбасадор Александар Боцан-Харченко.
Председник Србије Александар Вучић има податке да Запад подржава протесте у Београду, рекао је данас након састанка са српским лидером амбасадор Руске Федерације у Србији Александар Боцан-Харченко, преносе “РИА Новости”.
Харченко истиче да подаци које има Вучић не могу да се оповргну и понавља да се нереди у Београду након последњих избора организују по “мајданском принципу”, на шта су, подсетимо, руска страна, али и поједини српски политичари упозоравали последњих дана.
Учесници ових демонстрација имали су план да ослабе власт председника Србије после избора, а то је повезано са тим што председник Вучић не жели да уведе санкције Русији, али и због става поводом КиМ”, објашњава даље Харченко.
“Опозиција је покренула протесте, који се подстичу и подржавају споља. О томе је Вучић говорио, не могу да улазим у детаље, јер је то поверљива информација. Али он има непобитне доказе да хушкање и подршка долази са Запада”, рекао је Боцан-Харченко.
Амбасадор додаје да сматра да ће се ови протести наставити, јер је Запад одлучан да на владајуће позиције постави чланове опозиције, иако је, како додаје, Вучић обећао да неће допустити насиље или ескалацију ситуације.
Додао је да ће протестима бити пружен отпор и “никакви циљеви или шеме Мајдана неће успети, то је апсолутно очигледно”.
Како је рекао, данашњи сусрет је још раније договорен, због чега он није био повезан само са протестима, већ је било речи и о перспективама сарадње. То сведочи да председник Србије гледа напред и размишља о реализацији договора са Москвом, упркос тренутној ситуацији у Београду, каже амбасадор.
Он је оценио и да су безбедносни органи Србије јуче приликом немира показали ефикасност и да су реаговали у складу са законом.
“Руководство Србије реагује смирено, у оквирима Устава. Избори су одржани глатко, организовано, у складу са законима и стандардима ОЕБС-а. Уверен сам да Србија неће допустити ескалацију, које пласирају западни медији да се у Србији одвија револуција”, рекао је Харченко.
“Вучић остаје при свом ставу, а Запад то јако нервира и сада схватају да је јако тешко, готово немогуће да поколебају став Вучића”, поручио је руски амбасадор.
“Србију против насиља” чине партије које ништа саме по себи не значе и Ђилас, који својим радом не може да се похвали
Говорећи о покрету “Србија против насиља”, Боцан-Харченко каже да су крајње цинично искористили трагедију у београдској школи, која је потресла Србе, окривљујући власт за несрећу.
“СПН данас чини неколико партија које саме по себи ништа не представљају, а један од лидера Ђилас је већ био на власти, као градоначелник Београда, и његов рад је био веома јадан и штетан по Београд”, оценио је он.
Говорећи о Ђиласу, амбасадор је додао да он и његово окружење немају чиме да се похвале, као и да пред последње изборе нису представили никакав план, програме, или обећања која би се заснивала на конкретном стварима, економским плановима и тако даље. Њихов акценат је стављен на смену власти и ширење протеста, подржава их Запад, а ослањају се на “разјарене људе и хулиганство”.
Покрет “Србија против насиља” је показао да није оно каквим се представља. То је једна “у целини прозападна опозиција”, објашњава руски дипломата.
Да победи опозиција, у свему би слушали Запад, па и по питању КиМ
Уколико би покрет СПН дошао на власт, они би, пошто су једна у целини прозападна опција, у свему слушали западну директиву, и то би тако било и у случају Косова и Метохије.
Народ са КиМ то зна, каже Харченко, због чега је Вучић и добио тако велику подршку из ове аутономне покрајине. Људи су знали да ће ситуација бити “мање-више мирна” док је он на власти, јер само Вучић има тај “тврд став” по питању КиМ, каже амбасадор. Људи знају да се “макар не морају бринути да ће их издати, и признати независности КиМ”, истиче Боцан-Харченко у разговору за руску телевизију “Русија 24”.
Највећи проблем око избора је тај што Срби који живе данас на КиМ нису имали могућност да у својим местима гласају на последњим изборима, подсећа он. Они су били принуђени да одлазе у централну Србију, и то су и урадили, док су се опозиција и Запад надали да народ са КиМ због тога неће отићи да гласа.
Али, десило се нешто супротно, каже Харченко: “Вучића и његову партију подржало је више од 50.000 људи. То је велика, значајна бројка”.
Говорећи о ситуацији на КиМ у глобалу, он је рекао да су ти преговори “ако не у застоју, онда тапкање у месту”. Запад, како оцењује, мисли да може да натера Београд да призна независност, али сваки такав покушај до сада је био неуспешан.
Амбасадор, пак, није желео да коментарише шта ће се даље дешавати у Србији, јер, како каже, Запад ради на томе да некако “стави на пиједестал” опозицију. Ипак, јесте поручио да ће се протести наставити, али да је најбитније да ће Србија пружити ефикасан отпор и да неће бити новог Мајдана.
Према речима дипломате, са председником Србије разговарано је пре свега о протестима, али и о другим аспектима сарадње Москве и Београда. Разговор је одржан на око 200 метара од Скупштине Београда, која је синоћ узурпирана, у просторијама Председништва.