Одговор званичног представника руског Министарства спољних послова Марије Захарове на питање часописа «Международнаја жизњ» у вези са усвајањем тзв. Атинске декларације од стране једног броја европских земаља
Питање: Како бисте коментарисали Атинску декларацију, усвојену после састанка лидера Бугарске, Босне и Херцеговине, Грчке, Македоније, Молдавије, Румуније, Србије, Украјине, Хрватске, Црне Горе, као и „премијера“ Косова у Атини 21. августа?
Одговор: Атинска декларација је још једном јасно показала да садашње руководство Европске уније наставља линију тоталне украјинизације агенде свих формата мултилатералне сарадње. Истовремено се врши селективни избор учесника сваког таквог догађаја, што још једном потврђује дупло дно било које агенде ЕУ.
Политичким и економским притисцима и уценама чланице ЕУ покушавају да увуку земље Западног Балкана у њихову агресивну политику против Русије. Да вежу кандидате за приступање ЕУ узајамним потказивањем. Да их натерају да се активно укључе у пружање помоћи неонацистичком режиму у Кијеву, подржавајући његове ултимативне и апсолутно неодрживе захтеве из потпуно апсурдне „формуле мира“ В. Зеленског. Управо зато је украјинска тема вештачки стављена „у први план” на самиту у Атини, директно везана за досије европских интеграција, а документ о резултатима састанка посвећеног 20. годишњици самита ЕУ-Западни Балкан је испао скоро потпуно посвећен Украјини.
Европска унија не узима у обзир стварне проблеме и аспирације Западног Балкана. У циљу даљег супротстављања нашој земљи, ЕУ је спремна да жртвује истинске интересе развоја и безбедности земаља региона Западног Балкана кршећи један од основних принципа Повеље УН, који се односи на поштовање суверенитета и права на самостални развој. Лицемерно се позивајући у завршном документу на кршење норми и принципа европске безбедности од стране наше земље, које су они, заједно са САД, сурово погазили интервенцијама у Југославији 1999, Ираку 2003, Либији 2011, Сирији 2014. Државе чланице ЕУ биле су међу онима који су 2008. одбили да прихвате руски предлог да принцип недељивости безбедности, више пута прописан на највишем нивоу у документима ОЕБС-а и Савета Русија-НАТО, добије правно обавезујући карактер, одбацили нацрте међународних уговора о гаранцијама безбедности, које смо припремили 2021. Они цинично уносе у заједнички документ формулације о „територијалном интегритету” Украјине, потпуно заборављајући на покушаје одвајања Косова од Србије. Они покушавају да консолидују прозападну оријентацију држава Западног Балкана, стављајући их у исти ред са антинародним владама у Кијеву и Кишињеву. Они обећавају земљама региона „светлу будућност“ у чланству Европске уније у замену за подршку антируском курсу, чинећи га једним, ако не и главним критеријумом за улазак у ЕУ. То су очигледне манифестације идеологизованог, блоковског мишљења, које ни на који начин не доприносе повратку мира и безбедности на европски континент.
[МСП РУ]