Рођендан Стеве Жигона у Минску

Осмог децембра, на рођендан великог уметника, на великој сцени Националног академског драмског позоришта “Максим Горки” у Минску, одржана је свечана церемонија доделе позоришној екипи награде „Златни витез“ 21. Међународног позоришног форума „Златни витез“ за представу „Идиот“ Фјодора Достојевског (режија – Стево Жигон и Ивана Жигон (Србија), сценографија – Борис Максимовић (Србија) и Ала Сорокина (Белорусија).

Награду је позоришту уручио председник Сверуског друштвеног покрета „Културни фронт Русије“, председник Комисије за културу, науку и образовање Парламентарне скупштине Савеза Белорусије и Русије, први заменик председника Комитета Државне думе Федералне скупштине Руске Федерације за развој грађанског друштва, питања друштвених и верских организација, руководилац Међународног форума уметности „Златни витез“, народни уметник Русије Николај Бурљајев. На форум се пријавило 100 позоришта, а само 18 је ушло у конкуренцију.

Николај Бурљајев је подсетио да је, када је својевремено представа „Идиот” српског редитеља Стеве Жигона добила награду “Златни витез”, главну улогу у њој је играла његова ћерка, редитељ садашње представе, Ивана Жигон.

«Да, Ивана је сачувала контуре представе свога оца, али јој је додала много новог» – рекао је Бурљајев. «На пример, у њеној представи се појавио лик писца Фјодора Достојевског. Тога није било у српској представи. Колико је то сада важно и колико данас звучи релевантно! То, што Достојевски говори о западном свету, о поткупљивости златном телету, о потреби да се сачува душа народа, и тада ће нам се он јавити тако просветљен! Ивана је, по мом мишљењу, постигла оно главно: јединство ансамбла и представе. Само Никита Михалков, чију представу „12” данас и сутра приказујемо у Минску, тако пажљиво ради са глумцима. У највишој категорији сте добили Гран при форума “Златни витез”»!

Николај Бурљајев је приметио да сада Ивана Жигон има 6 „Златних витезова“ у својој креативној ризници, само Никита Михалков има више – 7.

Речи захвалности у име Министарства културе и честитке колективу позоришта на високој награди изрекао је први заменик министра културе Валериј Громада.

Пошто је примио награду, уметнички директор позоришта Сергеј Коваљчик прочитао је поруку Иване Жигон, у којој редитељ и глумица говори о значају духовних темеља уметности и нераскидивој моралној повезаности словенских култура Белорусије, Русије и Србије.

Београдске «Новости» овим поводом преносе следећу изјаву Иване Жигон:

«Тата није славио ро­ђендане. Ве­роватно је у логору Да­хау, у коме је провео три године, научио да је сва­ки дан човеку рођендан. Али, волео је да режира. И, то што су се сви наши велики руски пријатељи по духу нашли у Минску и то што је, јуче, пуна са­ла младих људи неколико пута дизала завесу оваци­јама после трочасовног спектакла, управо на ње­гов рођендан, доказује ми да се Стева јавља и са оне стране неког далеког све­та. Био је револуционар и борац против свега што је мртво. Променио је, чак, и лош превод “Хамлета”: бити или не бити, питање је сад у – бити или не бити, то је питање (то је увек питање, али не само сад). И, не чуди ме да је пожелео да тиме докаже да њего­ву уметност није могуће убити. Доживео је још се­дамдесетих година, од та­дашње београдске клике, која још ведри и облачи у “кругу двојке”, велике неправде. Никада му нису опростили велику Русију, ни његову интелектуал­ну супериорност. Његову прелепу Јелену. Непот­купљивост. Нису му дали да буде професор… Али, ето он и даље, као велики бунтовник данас добија своје недовршене битке. Он слави живот на сцени у Минску и после смрти.»

 

[SBBY]

[НОВОСТИ]