ОКРУГЛИ СТО ПОСВЕЋЕН КУЛТУРИ СЕЋАЊА У ЛАЋАРКУ
У суботу, 20. јула обележена је годишњица масовног одласка мештана Лаћарка у партизане у Другом светском рату. Тим поводом је у овом месту одржан округли сто, посвећен култури сећања. У његовом раду учестовали су државни секретар у Министарству за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Републике Србије Милан Росић, саветник у Амбасади Русије у Србији Наталија Клишченкова, саветник у Амбасади Белорусије Павел Миронов, војни аташе у Амбасади Бугарске Руслан Христов, др Снежана Бојанић, изасланик председника Владе АП Војводине Маје Гојковић, председник СУБНОР-а АП Војводине Јово Барошевић, др Иван Стратимировић, праунук чувеног вожда Српске Војводине у револуцији 1848, председник Савеза потомака ратника Србије 1912-1920 и председник Савета Месне заједнице Лаћарак Весна Скакун. У раду скупа су испред Руског дома у Београду учествовали Филип Поликарпов и Георгиј Енгелхарт.
Том приликом је представљен низ излагања: историчар из Шида Радован Сремац је говорио о злочину усташа – убиству чувеног сликара Саве Шумановића, виши архивиста Историјског архива Срем Дејан Мостарлић је представио рад архива у области развоја културе сећања у једном из малобројних крајева Србије, који се током рата нашао у саставу и под влашћу усташке НДХ. О пројекту састављања општег списка жртава терора у Срему 1941-1945. говорио је др Борис Булатовић из Архива Војводине.
Саветник Руског дома Георгиј Енгелхарт се посебно осврнуо на незапамћену политизацију историјског сећања у савременој Европи и на доследност Запада да сећање на стварне догађаје замени верзијама које оправдавају савремену политику САД и њених савезника. Он је подсетио на напоре Вашингтона и његових европских партнера на промоцији резолуције Генералне скупштине УН о ,,геноциду” у Сребреници, која је заправо осмишљена како би истиснула сећање на главни геноцид 20. века на Балкану – злочине НДХ. Георгиј Енгелхард је изразио велику захвалност руским партнерима у Лаћарку и Сремској Митровици, посебно директору Историјског архива Срем Дејану Уметићу, његовим колегама, члановима локалног СУБНОР-а и друштвима српско-руског пријатељства из Сремске Митровице и Шида на очувању сећања на заједничку борбу наших народа са освајачима.
Ауто скупови сећања, брига о гробним местима војника ослободилаца, одржавање Дана руске културе и овековечење сећања на руске емигранте који су живели у Срему, представљање историје о сеобама Срба из Војводине у Руско царство у 18. веку, научна истраживања – иза свега овога је неуморан свакодневни рад наших драгих пријатеља!