Александар Раковић: Косово и Метохија су европски Јерусалим

Српски историчар др Александар Раковић дао је јуче интервју за руску државну телевизију Россия 24, у оквиру емисије Международное обозрение.

Раковић је нагласио да је косовско-метохијско питање јерусалимско питање Европе, да за њега нема ни брзих ни лаких решења.

У вези с најновијим провокацијама албанских сепаратиста, Раковић је казао како је у овом моменту потребно смиривати тензије и не упадати у клопке које би значиле оружани сукоб с НАТО алијансом.

С тим у вези Раковић је рекао да је српски народ већ два пута ратовао против НАТО – у Републици Српској и Српској Крајини (1994-1995) и на Косову и Метохији и осталим деловима Србије (1999) – и да сада нема ресурсе да уђе у нови сукоб са евроатлантском алијансом.

Стога је, каже Раковић, за српске интересе сада најважније да око 200.000 Срба остане на Косову и Метохији јер су они гарант циља да се обнови суверенитет Републике Србије у јужној српској покрајини.

Даље, Раковић је нагласио како је веома важно што Република Србија има на својој страни Русију, Кину, земље Брикса и друге који нису признали сецесију тзв. Косова.

Раковић је посебно поручио муслиманима Русије да је албански сепаратизам на Косову и Метохији чисти радикални национализам у служби америчког империјализма, а не заштита права муслимана.

Поред тога, Раковић је казао да економска, дипломатска и културна супериорност српског народа у односу на албанске сепаратисте пружа прилику да се косовско-метохијско питање реши на правичан начин када се успостави праведан глобални поредак – и да Србија до тада треба да буде стрпљива, не сме да потписује било какво признање тзв. Косова као државне творевине или да прихвати поделу јужне српске покрајине.

Раковић је рекао и да су бесмислене западне аналогије о „Србији и Косову као две Немачке“ јер аналогија „две Немачке“ може да се повуче само са Србијом и Републиком Српском.

Дакле, нагласио је Раковић, ако је двема Немачкама било дозвољено да се уједине у једну Немачку, зашто би то право било оспоравано Републици Србији и Републици Српској – да обе Србије буду једна Србија.

Раковић је још додао да Црна Гора треба да буде уједињена са Србијом и Републиком Српском у једну српску државу, да је то праведан циљ и да је веома важно што се српски идентитет Црне Горе сада обнавља.

Према Раковићу, многи су мислили да су пре двадесетак година сломили Србе, али је српски народ показао своју снагу која може бити путоказ другима.

Наиме, појаснио је Раковић, Срби су се у најтежим условима борили за очување своје државе Југославије, одбранили су српску државност и сачували целовитост Српске православне цркве.

Раковић је закључио да ће – када се након руске специјалне операције успостави праведнији свет – у историјским уџбеницима бити записано да је српски народ током деведесетих година 20. века први пружио отпор новом западном империјализму.

[ИН4С]
[РОССИЯ В ГЛОБАЛЬНОЙ ПОЛИТИКЕ]