Живадин Јовановић, председник Београдског форума за свет равноправних и ранији савезни министар иностраних послова, био је један од главних говорника на Другим спољнополитичким сусретима у спомен Виталија Чуркина, који се одржавају 20. – 23. фебруара 2024. године у Москви, у организацији Фонда Горчаков.
Он је иступио у уводној радној сесији посвећеној савременим етнополитичким конфликтима, пред публиком састављеном од младих дипломата и стручњака за међународне односе.
Живадин Јовановић је најпре истакао је да ће Виталиј Чуркин остати упамћен као гигант руске дипломатије који је деловао у турбулентном периоду на прелазу између 20. и 21. века.
По речима Јовановића, Чуркин се храбро супротстављао покушајима ревизије резултата Другог светског рата, а за српски народ он остаје симбол вечног пријатељства, солидарности и савезништва са Русијом.
«Остајемо трајно захвални Русији за одлучни став којим је, Виталиј Чуркин, као стални представник Руске Федерације, заузео у Савету безбедности УН, 8.јула 2015. године и тако спречио усвајање предлога резолуције чији је циљ био осуда српског народа за наводни геноцид над Бошњацима у Сребрници 1995.» – рекао је Јовановић.
Говорећи о савременим етнополитичким конфликтима, Јовановић је изнео детаљан преглед историјских догађаја и међународних околности током југословенске кризе у којима је одлучујуће било коришћење етничких и верских сукоба и сепаратизама као оруђа геополитичке експанзије, ширења сфера утицаја и неоколонијализма од стране западних сила.
Он је истакао да су самопроглашени победници у хладном рату, тријумфалистички кренули да успостављају глобалну хегемонију, уз разарање међународног поретка заснованог на резултатима Другог светског рата и на Завршном документу ОЕБС-а из Хелсинкија 1975. Уз то, приметио је Јовановић, они су на разне начине под велом демократије, охрабривали ревизију историје, јачање неофашизма, неонацизма и реваншизма.
Врхунац је била агресија НАТО против Србије и Црне Горе чију 25 годишњицу обележавамо идућег марта, која је била злочин проптив мира и човечности уз грубо кршење Повеље ОУН и основних принципа међународних односа.
Он је указао и на континуитет западне деструктивне политике у региону, која се наставља све до најновијег заоштравања на Косову и Метохији изазваног покушајем приштинског режима да забрани динар. Решење овог проблема још увек није на помолу због неспремности кључних западних земаља да изврше делотворни притисак на власт коју су тамо поставиле и потом 2008. године признале уз кршење Резолуције 1244 СБ УН. Слично се може рећи и за држање ЕУ, као и Немачке и Француске, које свесно излазе из мандата који је ЕУ добила од ГС УН («олакшавање дијалога страна»), крше императивне норме међународног права и резолуције СБ УН 1244, и свесно подржавају успостављање Велике Албаније.
«Човечанству је неопходан нови европски и светски поредак», закључио је Јовановић, «заснован на поштовању универзалних принципа суверене равноправности, коегзистенције различитости и специфичности, партнерства и сарадње на обостраним интересима као и на недељивости и једнаке безбедности за све и свакога. Најкраће, потребно је убрзано конституисање праведнијег, инклузивног мултиполарног светског поретка на чему су велики резултати већ остварени, првенствено, захваљујући ангажовању Русије, Кине, Индије, БРИКС-а+ и глобалне већине.»