Два питања која се тичу Србије, била су данас на списку оних, о којима је руско Министарство иностраних послова, унапред одлучило да изнесе званичан став на редовном брифингу портпарола Марије Захарове. Ради се о ускраћивању бирачког права Србима на Косову и посети Столтенберга Балкану. Ево целог текста изјава Захарове:
О кршењу бирачког права Срба на Косову
Привремени органи самоуправе у Приштини настављају да заоштравају ситуацију у јужној српској покрајини, да делују искључиво по логици ускраћивања права аутохтоном неалбанском становништву и настоје да појачају своје претензије на „државни” статус.
„Власти косовских Албанаца“ су, као и прошле године, грубо прекршиле изборна права локалних Срба, ускративши им могућност да учествују у месту свог пребивалишта на ванредним изборима за Скупштину Србије, који су заказани за 17. децембар. Потпуно подругљиво је звучао предлог Приштине да се по том питању закључи нека врста „међудржавног” споразума. „Премијер“ Косова Курти наставља цинично да уцењује, како би натерао Београд на фактичко признање „независности“ покрајине.
Ради се о још једном ударацу устаљеној пракси организовања гласања међу Србима под окриљем Мисије ОЕБС-а на Косову. САД и ЕУ, које се на сваком кораку залажу за фамозне демократске стандарде, у овом случају затварају очи пред кршењем основних права косовских Срба и не обраћају се својим штићеницима-Косоварима, што ове само подстиче на још агресивнију србофобију. Западни двоструки стандарди? То је одстуство сваких стандарда у принципу.
О резултатима балканске турнеје генералног секретара НАТО Столтенберга
Обратили смо пажњу на недавну (19-22.11.2023.) балканску турнеју генералног секретара НАТО Столтенберга. То путовање је постало још једно сведочанство деструктивног курса северноатлантског блока, усмереног на интензивирано увлачење земаља региона, које су још увек ван алијансе.
Боравак Столтенберга у Босни и Херцеговини и Србији имао је отворено провокативни карактер. Покушао је да се „умеша” у унутрашње ствари БиХ и изнуди приближавање те државе евроатлантским структурама. Он је агресивно предлагао повећање сарадње са Београдом, упркос неутралном статусу Србије. Оптуживао је Русију за „све грехе“. Ми тобоже радимо на ширењу дезинформација и подривању ситуације на Балкану. Ништа ново, тачније – то је било препричавање онога што управо они раде. То је традиционални метод представника алијансе да застраше своје партнере претњом која наводно долази од Русије.
Многа питања отварају изјава Столтенберга о спремности блока да „створи безбедне услове за све људе на Косову“, како је то дефинисано у Резолуцији 1244 Савета безбедности УН, и са тим циљем већ предузети кораци ка повећању бројности снага КФОР. Није познат ни један случај када је НАТО контингент заштитио Србе од безакоња представника приштинских власти и од њиховог агресивног деловања на северу покрајине.
Полазимо од тога да НАТО мора да прекине своју политику дестабилизације Балкана, наметања сопствених правила и стварања нових линија поделе. Како историја показује, појава алијансе на Балкану увек је праћена тугом и погибијом људи, пустошењем и ратним злочинима.
[МИП РФ]