У Чачку одржана Међународна козачка антифашистичка конференција

У Чачку је овог викенда одржана Међународна антифашистичка конференција козачких и јавних антифашистичких организација из Европе под називом „Нико неће погинути, ништа неће бити заборављено“.

Организатори конференције били су Друштво српско-руско-белоруског пријатељства и Српски савез козака, а иницијатор за одржавање конференције у Чачку био је Савез козака Донске међународне уније антифашиста.

Манифестација је посвећена 80. годишњици ослобођења европских земаља од фашизма 1944-1945. На конференцији се говорило о томе каква је била улога козака у ослобађању европских земаља од фашистичке колонизације током Другог светског рата, о очувању историјског памћења и истине током Другог светског рата, о легализацији терористичке украјинске организације „АЗОВ” у европским земљама, о жалби Међународном кривичном суду по питању признавања чињенице геноцида над Словенима у Другом светском рату као и о улози млађе генерације у оживљавању козачких духовних, моралних и патриотских традиција у европским земљама.

Конференцији је претходило свечано отварање мурала на згради солидарности у улици Илије Гарашанина, који је посвећен јунацима погинулим на Кошарама. На муралу су ликови Чачана Саше Шкиљевић, Душана Калајџића и Слободана Крџића као и Тибора Церне. Мурал је урађен на иницијативу Дејана Петковића, једног од Чачана који је учествовао у биткама на Кошарама. Аутор мурала је Стеван Шолн.

Осим учесника Међународне козачке антифашистичке конференције, отварању мурала и међународној конференцији присуствовали су и Неђо Пековић и браћа из Православног братства Ступови из Црне Горе.

У холу испред сале Скупштине града била је приређена изложба слика чији аутор је Максим Владимировић Иљинов, један од учесника конференције, иначе сликар и члан Савета председника Путина за рад са козачким организацијама.

Локалне власти Чачка и руског града Ростов започели су процес братимљења, па су тако на конференцији били присутни и представници овог града.

– Данас на светском конгресу антифашиста саопштићемо да се истина о борби против фашизма не сме мењати, да се фашизам не сме поновити. Ми данас видимо да постоје намере да се историја промени, да се истина заборави. Ми то не желимо и нећемо дозволити – каже Драган Логвинов.

На питање шта мисли о захтеву ЕУ да Србија прекине сарадњу са Русијом и како ће сада ЕУ гледати на овај скуп у Чачку, Логвинов каже:

– Европска унија одавно тражи да признамо Косово као независну државу, да уведемо санкције Русији али ја мислим да од тога неће бити ништа. ЕУ у једном делу своје политике исказује зло према српском народу, према Србији и Републици Српској, а мислим да то неће ићи тако лако – каже Логвинов.

А шта кажу Руси, питали смо представнике Козака Дона.

– Савез Козака Дона је иницијатор за одржавање конференције у Србији тј. Чачку. Сврха конференције је антифашизам Као што се види на сликама нашег уметника Максима Иљинова, ми смо посвећени борби против фашизма и нацизма. Ми овде правимо скуп Козака свих европских земаља, тачније овде нас је из 15 европских држава. Козаци су граничари између људи и Сотоне, ако можемо тако песнички да кажемо. На скупу ћемо говорити о свим важним питањима козаштва и наше борбе за очување истине о антифашистичкој борби – каже Констатин Астахов.

Ваљда смо се разумели.

– Ово је историсјки дан када сви морамо бити у борби против фашизма – истакао је Братислав Тодоровић, козачки атаман из Чачка.

Госте, учеснике конференције у име Града Чачка поздравио је Зоран Тодосијевић, начелник Градске управе за финансије Града Чачка.

– Окупили смо се овде да обележимо 80 година од почетка велике и стварне борбе против фашизма. Та борба није била само пука борба зараћених војски, била је борба идеала и вредности коју су многи народи били спремни да бране својим животима. Фашизам је била сила таме која је претила да угаси светло слободе, једнакости и људског достојанства. У тој борби истакли су се појединци и читаве заједнице у Србији. Руси и донски козаци дали су своју жртву и своје животе за ослобађање Србије. Били су пример храбрости. Сведоци смо данас да после 80 година од победе, борба против фашизма још није завршена. И даље градимо друштво које мора да се бори са силама које поново настоје да народима и људима одузму слободу – рекао је између осталог Тодосијевић.

Пре почетка тематског заседања конференције представницима Факултета техничких наука у Чачку уручена је златна медаља коју је факултет освојио на изложби истраживача у Севастопољу.

Након завршетка званичног програма конференције, дружење је, по обичају словенских народа, настављено у мање формалној атмосфери.

 

[ОЗОН ПРЕС]