Међународна конференција на Правном факултету оспорила легитимитет једностраних санкција

Међународна конференција под називом „Међународно право и једностране присилне мере“ (International Law and Unilateral Coercive Measures), која је одржана на Универзитету у Београду – Правном факултету 30. и 31. октобра 2024. године, представља значајан допринос унапређењу академске и међународне сарадње у области међународног права. Конференција је окупила истакнуте стручњаке, професоре права, дипломате и истраживаче из Србије, Руске федерације, Белорусије, Ирана, Кубе и Мађарске. Конференцију су подржали Ирански институт за европске и америчке студије (Iran-EURICA Iranian Institute for European and American Studies) и амбасада Ирана.

Скуп је свечано отворен поздравним речима продекана за науку проф. др Нине Кршљанин и уводним излагањима проф. др Миленка Креће, председника Организационог одбора и проф. др Бранка Ракића. Присутнима се обратио и амбасадор Исламске републике Иран Рашид Хасанпор Беи, који је поздравио учеснике и пожелео успешан рад конференције која за циљ има да представи и анализира рестриктивне мере које су предузимане према различитим државама у свету, као и њихове последице. Отварању су присуствовали и амбасадор Кубе и представник Коморе кинеских компанија

Први дан конференције започео је панелом посвећеним анализи суштине и последица једностраних присилних мера на међународном плану, на коме су говорили проф. др Миленко Крећа, проф. др Родољуб Етински, проф. др Мехрдад Халакхор са Универзитета у Техерану и др Џафар Јагуби, правни експерт и представник мисије Ирана у ЕУ и др Амир Мохсен Хадијана са Иранског института за европске и америчке студије (онлајн). Са више аспеката је оспорен легитимитетових мера.

Други део првог дана конференције бавио се последицама једностраних мера на глобалном нивоу. Говорили су проф. др Алена Духан, специјални известилац УН о негативном утицају једностраних принудних мера на уживање људских права и професор Белоруског државног универзитета (онлајн), Проф. др Александар Солнцев и Милица Поповић са РУДН (Руска Федерација), амбасадор Кубе у Србији, др Лејде Ернесто Родригес Ернандес, проф. др Хорхе Креспо Гарсија са Универзитета у Хавани, др Хорхе Луис Цеперо Агилар и проф. др Абел Пердомо де Валес, са Вишег Института за међународне односе «Раул Роа Гарсија».

Други дан конференције започет је панелом о обавезама држава кандидата за чланство у ЕУ под модераторством проф. др Сенада Ганића са Државног универзитета у Новом Пазару. Осим њега, говорили су и проф. др Бранко Ракић, проф. др Нина Кршљанин, Марија Влајковић, Јегор Сигури Горскиј, докторанд са МГИМО универзитета и Милица Илић, докторанд са Универзитета у Мишколцу.

Анализиране су санкције као изазов међународног правног поретка и трендови који показују промену односа према санкцијама у мултиполарном свету.

Последњи панел био је посвећен економским аспектима једностраних мера. О томе су говорили Сања Жарковић, докторанд Правног факултета, Небојша Табаковић, дипломирани мастер са Правног факултета и Лидија Арсић, мастер студент на Правном факултету.

 Конференција је затворена завршним речима у којима је истакнут значај истраживања једностраних присилних мера и потреба за мултилатералним приступом у решавању ових изазова. Конференција је послужила као јединствен форум за отворену и свеобухватну дебату о комплексним аспектима међународног права, са посебним освртом на последице једностраних мера на глобалном нивоу.

Зборник радова са Конференције ће изаћи 2025. године.