Академик Гинцбург постао почасни доктор Универзитета у Крагујевцу

Крагујевац – Руски академик Александар Леонидович Гинцбург, творац вакцине „Спутњик Ве”, промовисан је у почасног доктора Универзитета у Крагујевцу. Одлуку о додели овог високог академског звања донео је Сенат Крагујевачког универзитета на предлог Факултета медицинских наука. Александар Гинцбург је један од водећих светских научника у области медицине, за чији је развој одликован Орденом Александра Невског 2021. године. Академик Гинцбург је директор руског медицинског института „Гамалеја”, чији је тим научника патентирао прву вакцину против ковида, дајући немерљив допринос у борби против пандемије вируса корона.

Гинцбург је рођен 1951. године, а 1974. је дипломирао на Московском универзитету „Ломоносов”. За директора Федералног истраживачког центра за епидемиологију и микробиологију „Гамалеја” именован је 1982, а 2000. године је постављен за шефа катедре за заразне болести на Универзитету „Сеченов”, најстаријој медицинској установи у Русији, која је основана средином 18. века. Као један од најцењенијих епидемиолога и микробиолога, академик Гинцбург је предводио руски тим стручњака који је произвео вакцину против вируса САРС ков 2, а припадају му и велике заслуге у борби против широког спектра онколошких болести.

Свечаност поводом проглашења професора Гинцбурга за почасног доктора наука, која је уприличена у Ректорату Универзитета у Крагујевцу, отворио је в. д. ректора Владимир Ранковић, а достигнућа уваженог научника представио је Владимир Јаковљевић, декан овдашњег Факултета медицинских наука. У приступној беседи академик Гинцбург је говорио о значају вакцине „Спутњик Ве”, али и о новим истраживањима у борби против пандемијских вируса. Свечаности су присуствовали крагујевачки професори и представници локалне самоуправе, а скуп је увеличао први саветник руске амбасаде Никола Помилујко.

Текст и фото: Бране Карталовић

[ПОЛИТИКА]