У руској амбасади у Београду данас је одржан пријем поводом 23. фебруара, Дана браниоца отаџбине. Традиционално, домаћини на пријему поводом овог празника су заједно амбасадор Александар Боцан-Харченко и изасланик одбране генерал-мајор Андреј Киндјаков.
Власти Србије су биле заступљене на врло високом нивоу: председник Народне скупштине Владимир Орлић, први потпредседник Владе задужен за спољну политику и безбедност и министар спољних послова Ивица Дачић, потпредседник Владе и министар одбране Милош Вучевић, министри Даница Грујичић, Никола Селаковић и Зоран Гајић, начелник генералштаба Милан Мојсиловић, владика Иринеј Буловић, председник Националног савета за сарадњу са Русијом и Кином Томислав Николић, као и велики број активних и пензионисаних официра, чланова војног дип-кора, државних службеника, јавних личности и пријатеља Русије.
На почетку пријема, после интонирања химни Русије и Србије, амбасадор Руске Федерације Александар Боцан-Харченко је одржао следећи говор:
„Хвала што сте дошли на оваквом нивоу, у оваквом саставу.
Ако би мене питали шта је најважније, рекао бих пре свега да је то разумевање душе и срца, а ово је знак вашег разумевања да је овај датум и овај празник изузетно важан за нас Русе, за нашу државу.
Што се тиче осећаја и доживљаја народа, у истом реду су празник Дан браниоца отаџбине и Дан победе – 9.мај. Јер овај датум и садржај овог празника обухвата све: славу и историју Русије – тешку, али херојску, са више победа, наше традиције, наше вредности и наравно – нашу будућност.
Ми смо убеђени да смо управу и убеђени смо и верујемо у нашу будућност.
Наравно, пре свега честитамо њима и поштујемо војнике који су на бојишту и ових дана и у овим тренутцима, и који ризикујући живот, бране нашу безбедност, безбедност Руса на Донбасу, бране наше вредности и безбедност наше државе.
Ово је дуг и ми смо њима захвални – њима нека је велика част, а посебно сада, на њиховим војним успесима.
Желим да кажем да се дешава значајна, до сада невиђена консолидација народа, који је схватио који допринос дају браниоци отаџбине који решавају задатке специјалне операције, чији је циљ, како је председник Путин више пута рекао, да се заврши рат који је Запад – користећи кијевски режим, користећи државни удар у Украјини – отпочео против руског становништва пре десет година! Наш задатак је да се тај рат заврши, да се успостави безбедност, сигурност и мир у Украјини и у руским регионима – свуда!
Користим ову прилику да изразим велику захвалност свима који раде у војно-одбрамбеној, или како ви у Србији то зовете наменској индустрији, јер су направили велики, изузетни искорак у најтежим условима западних санкција, па је сада производња на највишем нивоу, и у погледу нивоа модернизације, ефикасности и свега другог што је у тој области неопходно. Користили су резултате и праксу употребе наоружања непосредно, или, како се каже – на терену.
Специјална војна операција, ми не сумњамо, доноси победе и показаће, односно утврдиће ко је написао странице историје, а ко је на чијој страни показаће се ускоро – за месец дана, кад буде било 25. година од агресије НАТО против Србије, односно тадашње Југославије.
Подршка Београду, подршка Србији, по питању Косова, територијалног интегритета и суверенитета Србије – један је од најважнијих спољнополитичких ставова Русије, као државе која је велики пријатељ Србије, као што је Србија нама пријатељ, и као сталне чланице Савета безбедности УН. Ми смо одмах подржали без икаквог размишљања иницијативу о ванредној седници Савета безбедности УН о Косову. Циљ је да се питање Косова, односно регулисање овог питања, које је веома тешко за српски народ, врати у Савет безбедности УН.
Наравно, поштујемо и нека вам је на част, будући да знамо за притиске, нападе и претње од стране Запада, што Србија није и неће прихватити санкције против Русије, што нам даје добру могућност да се крећемо напред, полако, корак по корак и да се развијемо у свим областима без икаквог застоја.
Још једном велико хвала, и хвала на разумевању за оно што је најдугорочније – осећај душе и срца.“ – закључио је амбасадор.
Некадашњи „Дан Црвене армије“ односно „Дан Совјетске армије и Ратне морнарице“ слави се од 2002. као „Дан браниоца отацбине“ – празник који симболизује војничку славу Русије, а у народу се доживљава и као „мушки дан“.