На дан 16. октобра, пре 80 година, након тродневних борби, раме уз раме, војници 75. корпуса Црвене армије и Прве крајишке бригаде поразиле су и натерале на повлачење делове немачке 1. брдске дивизије ослободивши Смедерево.
Борбе за ослобођење Смедерева вођене су од 14. до 16. октобра 1944. године. Два батаљона Прве крајишке бригаде, уз подршку топова Црвене армије, извршиле су ујутро напад на Лештар, Карађорђево брдо и Провалију и приморале Други батаљон немачког пешадијског пука на повлачење.
Борци Прве крајишке бригаде и Црвене армије, уз сарадњу становништва које се прихватило оружја, ушли су у град и када се очекивало да је град ослобођен, али су из правца Пожаревца наишле јаке непријатељске снаге, као и претходница од 20.000 немачких војника у пробоју према Београду.
Колико су жесток отпор пружали окупаторски војници, говори број њихових војника који су избачени из строја. Немачка страна у Смедереву је претрпела губитак од 250 војника, а Прва крајишка бригада и Црвена армија имале су 6 мртвих и око 35 рањених. У предвечерје 16. октобра град је био слободан.
На страни ослободилаца се у Другом светском рату борило више од 6.000 Смедереваца, од којих 990 није дочекало крај рата.
Иван Стефановић-Срба, Миливоје Стојковић и Светомир Младеновић-Света проглашени су за народне хероје. Традиционално, поводом годишњице ослобођења града, испред бисти ових народних хероја у спомен парку „Три хероја“ одаје се почаст и полажу венци.
Венце су положили амбасадор Белорусије у Београду Сергеј Малиновски, представници руске амбасаде, Војске Србије, града Смедерева, СУБНОР-а, као и велики број удружења поштовалаца културе сећања.
Након полагања венаца у Центру за културу уприличена је Свечана академија поводом 80 година од ослобођења Смедерева.
[СПУТЊИК]