Од 12. до 16. јуна одржан је први интензивни курс “РУСИЈА. СРБИЈА. МЕДИЈА ШКОЛА”. Усудио бих се да кажем да је то прва Руско-српска медија школа будући да је следећи интензивни курс планиран на јесен у Београду. С обзиром да је први пут остварен овакав вид сарадње јавља се мисао која није баш скромна, тј. стидљиво извире нада да ће овај догађај имати историјски значај и да ће се њиме отворити нова страница сарадње између наших народа. Такође вредност је још већа када знамо да су у питању млади на којима свет остаје.
Идеја за овај пројекат је настала током Светског фестивала омладине и студената у Сочију. Заправо, члан наше делегације Јован Драгић је као учесник пројекта “Нова генерација” (програм обилазака руских региона) имао привилегију да представља нашу земљу у Ханти-Мансијску, богатом сибирском граду. Ту је склопио договор са управом града да се овај догађај организује. Пројекат је финансирало министарство спољних послова Русије, а организовала Медија школа и управа града Ханти-Мансијска на чему смо им и више него захвални. Партнер пројекта са српске стране била је једна од наших највећих туристичких организација “Србија за младе” на челу са Петром Славковићем и Јованом Драгићем. Спољни сарадник пројекта била је Ђина Весић представница реномиране издавачке куће “Битије”. Наравно подједнако смо захвални како руској, тако и српској страни за овај пројекат. На курсу је било 30 учесника, 15 са српске и 15 са руске стране. У питању су режисери, продуценти, људи из света медија и познати блогери.
Као што сам већ навео, курс је почао 12. јуна у 9:00 часова, а ми смо са аеродрома стигли само 2 часа раније – у 7:00 часова ујутру. Оно што је са собом носило посебну драж и симболику јесте мисао да је тај дан био “Дан Русије”. У почетку смо били мало затечени јер нисмо очекивали тако интензиван темпо рада. Будући да нам је сваки дан почињао од 7:30ч са тренингом уз познате руске спортисте тог краја, а завршавао се око 23:00 ч, док последња два дана када смо радили на пројектима то није био случај, јер се радни дан завршавао и у 3:00 часа после поноћи.
Наравно, није нам требало много да схватимо дубоки смисао ових продуктивних дана. Циљ је да за следеће пројекте остану само најбољи који су свесни да се само уз изузетно тежак рад долази до великих резултата.
Први дан је био посвећен “Стваралаштву и визуалу”. Први експерт је био Никита Журнаков, светски познат фотограф, кога не само да прате милиони људи већ је фотографисао за највеће брендове попут Адидаса, Икее итд. После њега је наступио Петар Славковић испред “Србије за младе” где је веома надахнуто говорио како доћи до успеха у бизнису и друштвеном активизму будући да се “Србија за младе” родила у једној соби у Студењаку, а сада броји чак 17 000 чланова. Уз друге експерте говорили су и браћа Иван и Бојан Замуровић који су показали како у једној малој земљи као што је наша могу људи без икаквих ресурса само радећи на себи и трудећи се константно да прате трендове и унапређују свој посао, да направе чудо, што њихове фотографије направљене преко најмодернијих варијанти вештачке интелигенције и јесу.
Други дан је био подједнако богат. Био је посвећен вестима и јавном наступу. Поред осталих експерата наступио је наш Тијаго Фереира. Бразилац који се заљубио у нашу земљу и остао у њој и постао један од најбољих њених амбасадора. Сада је посредник упознавања нашег народа са Бразилом и Бразила са Србијом. Затим је наступио Максим Шарафутдинов један од најпознатијих руских новинара, човек који води дневник на руском РТС-у, тj. Первом каналу. Он је држао практичан час јавног наступа у медијима. После њега је наступио њихов најпознатији новинар у свету спорта, њихов Аца Стојановић – Андреј Романов новинар Мјач ТВ. Са њим смо имали симулиране ситуације незгодних гостију у јавности, што је често у спортском, пре свега фудбалском свету.
Трећи дан је био изузетно богат јер смо имали привилегију да нас посете предавачи најелитније руске школе “Мастерскаја нових медија”, чији ученици су основали ову медија школу као друге широм Русије. На почетку дана имао је емотиван наступ српски гастрономски блогер и реп певач Милан Јанковић звани Чорба. Затим је наступио Евгеније Клеш под називом “Развијамо креативне мишиће”. Предавач из Мастерске нових медија нам је у практичним задацима показао колико је свако од нас креативан и колико свако од нас подсвесно гуши своју креативност. Затим је наступио светски познати музички продуцент Николај Крупјатин. Његово феноменално предавање је прошло тако што већина нас није ни трепнула, већ је тражила још иако је већ била скоро поноћ. Он нам је на феноменалан начин објаснио како се кроз историју, али и сада, користи музика у геополитичке и политичке сврхе. Нама је свакако најупечатљивији пример било објашњење како и због чега су створене светски познате албанске певачице Дуа Липа, Рита Ора и друге у културном и психолошком рату против Срба.
Четврти дан је био посвећен припреми пројеката и наступу приликом одбране истог. Тог дана је био најинтересантнији догађај под називом “Рад режисера са глумцом у кадру” када смо уз руског режисера Леонида Тележинског имали прилику и сами да снимамо кадрове. Последњи дан је свакако био најинтересантнији сусрет са губернатором области Ханти-Мансијског аутономног округа Југра, господином Р. Н. Кухаруком, где смо у топлом и пријатељским разговору разменили утиске са губернатором и уручили му поклоне. Такође, организатори су се потрудили да нам организују екскурзију како бисмо се боље упознали са са овим богатим градом и древним сибирским народима Ханта и Манса. Имали смо прилику да обиђемо музеј “Природе и човека”, где се чува један од 7 скелета слона који је предак Мамута. Посетили смо и музеј “Народа Ханта и Манси” где смо се упознали са начином живота ових народа, а такође посетили смо најлепше делове града. Многи од нас су се у пракси по први пут сусрели са “белим ноћима”, својственим северним деловима планете, када Сунце фактички не залази, па се дневна светлост не смењује, тако да смо могли да уживамо у ноћима без ноћи.
И за крај тај немали труд је крунисан озбиљним пројектима. Свака група је направила по свој пројекат. Навешћу само неколико. Један од њих је веома озбиљан пројекат за цртани филм где би били обједињени српски и руски хероји. Друга група је направила пројекат за емисију о лепотама Сибира и уникалности сибирских народа у којој би Србин био водитељ, трећа група је написала пројекат о одржавању следеће медија школе у Дрвенграду уз наше најбоље предаваче. Тај пројекат се прилично свидео комисији, тако да је идеја да се на јесен одржи медија школа у Србији. Што се надамо и да ће се десити. Такође посебан утисак на нас је оставио сада наш пријатељ Иван, један од учесника, који хоће да снима филм о нама омладини Србије која је преживела НАТО бомбардовање и израсла у веома квалитетне људе – како он сматра, што је изазвало братске емоције код нас.
Милан Бојић