На дан светог Стефана 9.1. у Дворцу Републике у Минску одржана је традиционална свечана божићна церемонија доделе награда «За духовни препород» и специјалних награда Председника Белорусије.
Награде је уручио лично председник Републике Белорусије Александар Лукашенко у присуству Митрополита Белоруског Венијамина.
Једини инострани лауреат, добитник специјалне награде Председника Белорусије била је наша Ивана Жигон. Ову награду добила је као режисер представе «Идиот» Достојевског, која је проглашена за најбољу представу Белорусије у претходне 2 године. Ивана Жигон и Театар «Максим Горки» из Минска награђени су од Председника Белорусије за популаризацију славјанске културе.
Свечану церемонију у којој је Ивана примила награду од председника Лукашенка директно је преносила белоруска државна телевизија.
Пре церемоније доделе награде и свечаног концерта који је окупио више десетина театара и ансамбла и више стотина учесника, отворена је изложба о свим лауреатима. У делу изложбе посвећеном Ивани Жигон приказан је њен рад у театру у Минску са одломцима из представе Идиот, а такође и њена књига о позоришту.
У говору који је одржао на церемонији, Лукашенко је нагласио да су белоруске власти су последњих година посебну пажњу посветиле очувању сећања на догађаје из Великог отаџбинског рата, а мир је најважнија вредност за белоруски народ.
“Сасвим је очигледно: мир је најважнија вредност. За било који народ, посебно белоруски, управо зато што знамо његову вредност”, истакао је он.
“Ми ћемо, као и до сада, тежити савршенству и пристојном нивоу нашег културног, духовног и друштвено-политичког живота. Данас сви, не само Белоруси, причају само једно: само да не буде рата. Ако постоји рат, онда не може бити говора ни о каквој култури, производњи, квалитету”, оценио је белоруски председник.
Лукашенко је навео да непријатељи Белорусије, траже прави тренутак да је баце на колена, али да им не треба пружити такву шансу.
Лидер Белорусије је говорио и о значају очувања историјског сећања, укључујући и сећање на Велики отаџбински рат, поручивши да је сећање “гаранција мира у будућности”.