Бошко Козарски за портал РГД: Боље познајем свет, чвршће сам везан за Русију и имам много пријатеља

„Културиста у Русији”: како српски новинар открива нашу земљу гледаоцима на Балкану – Портал Руског географског друштва

Бошко Козарски је у Србији познати путописни новинар. Његов ауторски програм „Културиста“, који говори о култури и традицији те земље, већ неколико година је један од најгледанијих на ТВ каналу Balkan Trip TV. Данас је то око две стотине 40-минутних прича. А 2022. Бошко је дошао у Русију, где је снимио неколико епизода. Јавност је топло поздравила нову серију, која је инспирисала новинара да направи нове епизоде о нашој земљи. Тако је настала цела серија. До краја 2023. гледаоци су видели четири сезоне из четири региона Русије: Краснодарски крај (шест епизода), Санкт Петербург (шест епизода), Псковска област (три епизоде) и Москва (осам епизода). Чак се и председник Србије Александар Вучић трудио да не пропушта епизоде ​​програма, о чему је говорио током посете Руском дому у Београду. Ове године пројекат „Културиста у Русији” постао је лауреат географске награде „Кристални компас” у категорији „Признање јавности”.

Сећајући се церемоније уручења „географског Оскара“ у Москви, Бошко не може да сакрије своје одушевљење:

— Многи сматрају да је уручење филмске награде Оскар најсвечанији догађај, али ја мислим да нам је свечаност у Руском географском друштву много ближа. Овде су такође присутне и холивудске звезде, на пример Стивен Сигал. Али на додели Оскара нема космонаута, а на Кристалном компасу их је било! На тој свечаности смо сазнали о фантастичним људима и њиховим достигнућима у области науке и очувања животне средине. Овде се додељују награде правим суперхеројима, а не онима који их играју. Нашавши се у том изузетном друштву и ја  сам се осећао значајним. Било је то као диван сан!

Бошко каже да је идеја о изради путописних репортажа са акцентом на тему културно-историјског наслеђа настала као логичан наставак више од десет година новинарске праксе.

– Током путовања, увек ми је било интересантније да гледам локалне историјске и верске знаменитости него плаже или уообичајене атракције, наставља он. — Отуда и назив „Културиста“. Наравно, када путујемо, обраћамо пажњу на то како људи данас живе. Које, на пример, гастрономске особености постоје у неком крају? Ако одемо у ресторан, идемо тамо где иду домаћи.

Ствралачки тим пројекта “Културиста” су два брата Козарски. Бошко је писац, вођа, човек обдарен ретким шармом и готово детињом способношћу да се одушеви. Помаже му Сава, сниматељ, монтажер и уопште геније у свему што се тиче технике.

– Све приче снимамо без посебне припреме, каже Бошко. — Не постоји сценарио као такав. Не кажем унапред домаћину која ћу питања поставити, шта и како ћемо снимати. Стога моје приче имају осећај спонтаности. Мислим да је то оно што наш програм чини посебним. Да, то је ризичнији начин бављења новинарством, али задржава истинске емоције за које се надам да ће бити пренете гледаоцима.

Козарски је први пут посетио Русију 2012. године, када је са сарадницима дошао на идеју да у Београду направи руску школу. 1. септембра 2017. у њој је зазвонило прво звоно. Школа, која носи име Валентине Терешкове, ради и данас. Настава се изводи по стандардима традиционалних руских школских образовних програма искључиво на руском језику.

Отприлике у исто време, Бошко је први пут посетио московско седиште Руског географског друштва. И прошле недеље, 18. августа, заједно са Савом је опет био овде на празновању првог Дана географа земаља БРИКС. Успут је приметио да се „већ упознао са 30% Русије“. На Дан географа Бошко и Сава су добили још једну награду – «Признање» за причу о московском циркусу.

Ствар је у томе да су ове године, након доделе награда добитницима Кристалног компаса, Бошко и Сава кренули на ново креативно путовање по нашој земљи. Српски гледаоци видеће ускоро приче о Дагестану, Чеченији, Татарстану, Суздаљу, Нижњем Новгороду, Владимиру, Арзамасу, Мурому и другим дивним местима.

– Пројекат “Културиста у Русији” дао ми је ширу слику света и појачао мој осећај привржености Русији, каже Бошко. – Надам се да сам успео да то пренесем својим гледаоцима на Балкану. То је утолико важније данас, када слику Русије покушавају да искриве. Имао сам прилику да прво лично видим вашу земљу, а затим да својим гледаоцима пренесем свој осећај, занимљив чињенични материјал и визуелне приказе. Ако људи имају прилику да виде реалну слику, они могу сами да извуку закључке.

Српски новинар признаје да га највише радује комуникација са новим људима. Са сваким новим путовањем у Русију, списак контаката у његовом телефону се допуњава десетинама имена.

– Пројекат ми је подарио много пријатеља на свим местима која смо посетили, од Пскова до Чеченије, каже Бошко. – Замислите како је сјајно када имате толико пријатеља у Москви да при свакој посети морате да одвојите два дана само за ручкове и вечере са њима. И мало ко се може похвалити да је рођендан прославио у планинама Дагестана, и то у друштву људи са којима се тек упознао.

 

[РГО]