Лавров: Запад притиска Турску и Србију да не буду партнери БРИКС. ЕУ постала привезак САД и НАТО

По завршетку Источног економског форума, Сергеј Лавров је дао велики интервју руском медијахолдингу РБК. Доносимо у целини његов одговор у којем је објаснио тренутни однос Турске и Србије са БРИКС.

 

«У БРИКС-у одавно постоји традиција да се, заједно са чланицама асоцијације, на самит позивају и земље у формату суседа – „аутрич“. Та пракса се укоренила. Сваке године је спроводи земља – председавајући.

У јуну ове године, у Нижњем Новгороду сам, као министар спољних послова председавајуће земље, одржао састанак шефова спољнополитичких ресора. Међу гостима који су учествовали у “БРИКС аутрич” формату био је и министар спољних послова Републике Турске Хакан Фидан. Сада је у том својству позван председник Турске Реџеп Тајип Ердоган. Питања чланства се решавају на основу консензуса земаља које већ имају пуноправно учешће у БРИКС.

На прошлогодишњем самиту у Јоханесбургу донета је одлука да се министри спољних послова и експерти задуже да припреме препоруке о критеријумима који ће важити за нову категорију колега, које се позивају на састанке БРИКС – „земаља-партнера“.

На томе се сада активно ради. Такве препоруке требало би да буду представљене на самиту БРИКС у Казању у октобру. Осећамо потребу да унапредимо односе између чланица БРИКС и земаља које показују све већи интерес за сарадњу са том асоцијацијом. Таквих је већ више од 30. То је реални одраз мултиполарности.

Што се тиче Турске, чланице НАТО ћуте. Рекли су (мислим Американци) да је то неспојиво са чланством у НАТО. Много отвореније је наступио представник Европске комисије. Он је рекао да Турска мора да схвати да је улазак у Европску унију некомпатибилан са чланством у БРИКС, и обрнуто. Кандидати за ЕУ ​​морају се придржавати заједничке спољне и безбедносне политике. То је отворени позив на придруживање антируским санкцијама, ако Турска жели да постане чланица Европске уније.

Исто је са Србијом. Њеој су рекли да ће обновити активне преговоре, виде је као део „европске породице“, али је неопходно признати независност Косова и у потпуности подржати антируске санкције. И то је – демократска асоцијација, створена својевремено у интересу друштвено-економског развоја Европе и благостања њених народа. Она се претворила у отворени „привезак“ САД, а од недавно и НАТО. Европска унија потписала је споразум са алијансом у којем у потпуности додељује улогу лидера у војним питањима Северноатлантској алијанси.»

[МИП РФ]