У организацији Института за политичке студије из Београда данас је, у просторијама Института, одржана међународна научна конференција под називом „СРПСКО-БУГАРСКИ ОДНОСИ – ПЕРСПЕКТИВЕ И САРАДЊА”.
У зборнику који је унапред штампан, а који је приредио иницијатор и главни организатор конференције др Зоран Милошевић, налази се двадесет научних радова учесника из Бугарске, Србије, Републике Српске, Русије, Белорусије и Пољске. Већина аутора је данас усмено изложила главне тезе из својих радова, уз живу дискусију представника научне заједнице свих генерација.
Са историјског, геополитичког, политолошког, културолошког и демографског становишта, разматрани су различити аспекти српско-бугарских односа. У радовима готово свих учесника указивано је на њихов велики значај и неопходност њиховог унапређења. Неки од највиђенијих учесника (Никола Аврејски, Иван Ивањиков, Емил Миланов, Кирил Шевченко, Лав Криштанович, Николај Подчасов, Миломир Степић, Зоран Милошевић, Јово Бајић, Владимир Кршљанин) на различите начине су доказивали одговорност западних сила за сукобе између Срба и Бугара, али су давали аргументе за историјски оптимизам, да у контексту актуелних промена у свету, блиски односи два најсличнија балканска народа у будућности треба да буду кључ за стабилност Балкана и његово чвршће повезивање са Русијом.
Током дискусије, учесници конференције су усвојили две иницијативе – да се конференције на ову тему одржавају редовно, сваке године, и да једна улица у Нишу добије име Александра Стамболијског (1879-1923), велике и трагичне личности бугарске политичке историје.