Изложба посвећена Станиславском биће отворена 17. јануара у Руском дому

Изложба „Станиславски: у потрази за ,,плавом птицом““ биће свечано отворена у Галерији Руског центра за науку и културу „Руски дом“ у Београду (Краљице Наталије 33), 17. јануара, у 18 часова, на дан 160. годишњице од рођења великог руског позоришног ствараоца.

Партнери првог заједничког пројекта Позоришног музеја „Алексеј Бахрушин“ у Москви и Федералне агенције „Россотрудничество“ су Руски дом, Музеј позоришне уметности Србије и Руски научни институт у Београду.

Станиславски је неуморно понављао својим ученицима: „Отресите прљавштину и прашину на улазу, оставите каљаче у ходнику заједно са свим ситним бригама, свађама и невољама које кваре живот и скрећу пажњу са уметности…“. Овај велики позоришни реформатор је почетком 20. века развио свој чувени систем, познат као „Систем Станиславског“. Усавршавао га је до краја свог живота, када је, већ у свом дому, радио на Молијеровом ,,Тартифу“. И данас се овај систем сматра најбољом глумачком техником и класификацијом метода глуме.

„Дело Константина Сергејевича Станиславског најважнији је допринос руске културе развоју светске позоришне уметности. Његова метода се проучава и користи широм света већ више од једног века. Идеје Станиславског утицале су на формирање и развој водећих позоришних сцена у Русији. Велика је част представити његову заоставштину широј јавности у Србији, а то су нам омогућили гостољубиви домаћини Руског дома у Београду“, истиче генерална директорка Позоришног музеја „Алексеј Бахрушин“ Кристина Трубинова.

Посетиоци изложбе имаће прилике да виде предмете из фондова Позоришног музеја „Алексеј Бахрушин“ и Музеја позоришне уметности Србије: афише, позоришне плакате и програме, шарж и карикатуру, фотографије Константина Станиславског, Владимира Немировича-Данченка, Ивана Москвина, Олге Книпер-Чехове, Василија Качалова, Михаила Чехова и других уметника Московског уметничког театра „Антон Чехов“. Управо се експонати овог позоришта чувају у фондовима Позоришног музеја „Алексеј Бахрушин“, а наиме скице костима и сценографије познатих уметника с краја 19. и почетка 20. века, макете, фотографије и др.

На изложби ће бити представљене дигитализоване скице Коровина, Нивинског, Рериха, Беноа, Кустодијева, Сапунова, Јегорова и других познатих уметника, а за култне представе Уметничког театра као што су ,,Плава птица“, ,,Галеб“, ,,На дну“, ,,Царева невеста“, „Снежана“, „Пазухинова смрт“, „Разметљивац“, „Бела гарда“, „Хамлет“, „Пер Гинт“ и др.

На поставци ће бити изложени ретки документарни снимци који приказују Станиславског и његове ученике на пробама, укључујући и последње извођење ,,Тартифа“. Биће приказани исечци из филма и представе „На дну”, фрагменти ​​из документарног филма „О нашем позоришту”.

Изложба ће бити отворена у Руском дому до 15. фебруара 2023. године. Улаз је слободан.

Историјски осврт

Позоришни музеј „Алексеј Бахрушин“ основао је 29. октобра 1894. године московски индустријалац и филантроп Алексеј Александрович Бахрушин (1865 – 1929). Са преко 1,5 милиона експоната, музеј поседује највећу позоришну збирку у Русији. У саставу музеја је Централно здање и 10 огранака: 3 спомен-куће, 5 спомен-соба, музејска радионица и музејски атеље. Године 2017. родни град породице Бахрушин Зарајск добија филијалу музеја. Музеј је 2021. године добио зграду у Музејској четврти у Тули, где ће ускоро бити отворена још једна филијала. Уз подршку Министарства културе Руске Федерације, Позоришни музеј „Алексеј Бахрушин“ ради на стварању првог у Русији Музејског и позоришног кварта „Алексеј Бахрушин“.

[РУСКИ ДОМ]