Коментар амбасадора Русије у Београду Александра Боцан-Харченка:
Обратили смо пажњу на објављену у таблоиду „Blic” 3. децембра 2022. године колумну српског политиколога Орхана Драгаша у којој он покушава да расправља о наводним „руским претњама упућеним Србији“. Анализе и чињенице у овом пасквилу су испод сваке критике (све је јасно већ после бујних фантазија у којима оптужује Русију да наводно спроводи хибридне операције у Аутономној покрајини Косово и Метохија да би изазвала тамо рецидив насиља!). Вероватно, забрињавајућа хистеричност текста се објашњава управо одсуством убедљивих аргумената.
Уз то господин Драгаш чак није нашао могућност да се концентрише и пажљиво прочита изворни коментар. Да поновимо: када наглашавамо потешкоће које су неизбежне у случају прекида руско-српских веза, не ради се о узвратним мерама Москве према Србији. Да цитирамо: ради се искључиво о „жалосним друштвено-економским последицама кратковидне политике европских елита – од пораста цена и енергетског дефицита до фактичке деиндустријализације Европе“. Те објективне оцене незавидног стања ствари на Старом континенту, да се сетимо, у више наврата је давало руководство наше земље. Овде треба додати да ако господин Драгаш толико тврдоглаво негира европску реалност, стручност његових изјава не може да не изазива основане сумње.
Да истакнем: Русија никада није вршила притисак на Србију, нити намерава да то ради. То су очигледне лажи господина Драгаша (као, уосталом, и много штошта у његовим текстовима). Москву и Београд повезују чврсто обострано корисно стратешко партнерство и пријатељски дијалог у атмосфери поверења на највишем нивоу. Између осталог и из овог разлога једноставно немамо право да не називамо ствари правим именом, да не упозоравамо на последице реализације отворено непријатељске иницијативе о придруживању Србије нелегитимним једностраним санкцијама ЕУ.
Било би занимљиво да сазнамо како господин Драгаш процењује безочне западне притиске на српско руководство, надмене захтеве Вашингтона и престоница земаља ЕУ да се промени избалансиран спољнополитички курс, који се гради на основу националних интереса земље. И то скоро у облику ултиматума, уз уцене и претње, укључујући и оне економског карактера.
А шта беше мишљење господина Драгаша о дестабилизујућим корацима привремених институција у Приштини, такозваног „премијера“ Куртија? Како он карактерише приступе западних покровитеља косовских Албанаца?
Сигурни смо да јасни одговори господина Драгаша на та питања неће уследити. Само по себи то ће показати ко му „свира”.