Министар без портфеља у Влади Републике Србије задужен за међународну економску сарадњу и област друштвеног положаја цркве у земљи и иностранству др Ненад Поповић поручио је данас у Минску, на 13. заседању Међувладине српско-белоруске комисије за трговинско-економску сарадњу, да је циљ двеју земаља да се у наредних пет година значајно унапреди економска сарадњу и повећа укупна робна размена.
Поповић, који је и председник српског дела Комисије, и Артур Карпович министар за антимонополско регулисање и трговину Белорусије и председник белоруског дела, потписали су, након пленарне седнице, Протокол о договореним активностима, као и меморандуме о сарадњи у области привлачења инвестиција и о разумевању у области стандардизације.
Ови документи представљају значајан подстицај даљем јачању институционалних и привредних веза двеју пријатељских земаља, оценио је Поповић, указавши и на то да билатералне односе Србије и Белорусије карактеришу узајамно поштовање, разумевање и обострана подршка.
Белорусија пружа чврсту и доследну подршку територијалном интегритету и суверенитету Србије, нарочито по питању Косова и Метохије, на чему смо искрено захвални, рекао је министар, подсетивши на то да је Белорусија гласала против усвајања Резолуције о Сребреници, у мају 2024. године.
Током заседања Комисије, анализирано је тренутно стање билатералне сарадње и размењена су мишљења о могућностима њеног даљег унапређења у областима од заједничког интереса.
Посебна пажња посвећена је анализи досадашњих резултата и дефинисању конкретних активности усмерених ка интензивирању сарадње у наредном периоду.
Редовна заседања Међувладине српско-белоруске комисије имају велики значај и представљају важан механизам за покретање нових иницијатива и даље продубљивање сарадње, стабилности и економског просперитета двеју земаља.
Посета МАЗ-у и полагање венца поводом 22. јуна
Министар Поповић је јуче, првог дана посете, обишао Мински аутомобилски завод (МАЗ), један од највећих произвођача камиона, аутобуса и специјализованих возила у Источној Европи, где је са руководством компаније разговарао о могућностима обнове и унапређења сарадње.
Производи МАЗ-а су и раније били присутни на српском тржишту кроз испоруке аутобуса, камиона и других специјализованих возила.
Поповић је са председницом Савета Републике Народне скупштине Белорусије, односно горњег дома белоруског парламента, Наталијом Кочановом положио венац у меморијалном комплексу „Тростенец“ поводом обележавања Дана народног сећања на жртве Великог отаџбинског рата, геноцида над белоруским народом и годишњице почетка напада нацистичке Немачке на Совјетски Савез.
Меморијални комплекс „Тростенец“ представља место највећег страдања на територији Белорусије и некадашњег Совјетског Савеза, као и једно од највећих стратишта у Европи током Другог светског рата.
Током боравка у Минску, Поповић је обишао Белоруски државни музеј Великог отаџбинског рата, где се упознао са богатом музејском поставком која сведочи о страдању белоруског народа и борби Црвене армије током Другог светског рата.





