Све о Парламентарној групи за сарадњу и придруживање БРИКС. Торбица и Станојевић о плановима. Текст Одлуке

У Народној скупштини Републике Србије првог новембра је основана неформална Парламентарна група за сарадњу и придруживање БРИКС-у, а о одлуци је, после доношења неопходних аката, обавештена председница Скупштине Ана Брнабић.

За председника групе изабран је посланик владајуће већине Бојан Торбица, а за заменика председника је изабран опозициони посланик Драган Станојевић. У оснивању су учествовали и посланици Ђорђе Комленски и ген. Митар Ковач, а позив да у наредном периоду у групи узму учешће добили су сви посланици српског парламента. Група је формирана у складу са Пословником Скупштине Србије, а рад је уредила усвајањем адекватних аката.

На дан оснивања, Торбица и Станојевић у ексклузивним изјавама за Братство објашњавају како је дошло до формирања Групе и оцењују да је БРИКС пут који је фактор интеграције и српског друштва и српске политике, и већ од првих корака представља квалитетну сарадњу власти и опозиције.

Кажу да су се прве идеје појавиле још у време кад је у Скупштини Србије поднет предлог Резолуције за приступању Србије БРИКС-у, који је стопиран због расписивања парламементарних избора. А после недавне посете Минску, дошло је до конкретних усаглашавања.

Бојан Торбица подсећа: „После формирања новог парламента, Покрет социјалиста је предлог резолуције поново предао у скупштинску процедуру. Чекали смо да почне јесење заседање и да седнемо са представницима опозиције, будући да, иако то није обавеза, по правилу радна тела имају председника и заменика из власти и опозиције. То је резултитало тиме да смо данас одржали оснивачку седницу, усвојили Одлуку о формирању Парламентарне групе, усвојили правилник о раду, изабрали председника и заменика у складу са тим документима“.

Посебно истиче да питање интегративног пута Србије – да ли ЕУ или БРИКС – представља питање које једнако интересује све грађане Србије, невезано да ли су опредељени за странке који су на власти или за опозицију.

„Направили смо договор и сматрамо да само заједничким снагама можемо покренути ову ствар. Шта очекујемо? Кад смо први пут предали резолуцију, пре годину и по дана, чак су нам и неки представници патриотске левице рекли да је рано, да „о томе нико нема појма и од тога нема ништа“, да би данас 43 одсто грађана подржало да Србија крене путем БРИКС и да би најзначајнији глобално-политички догађај ове године био самит БРИКС у Казању. Нема светског медија који није посветио пажњу Самиту. Дошли смо и до тога да се формира Владе Србије, да се за њеног потпредседника именује Александар Вулин и да он буде задужен за сарадњу са БРИКС. Ко је могао пре годину-две да помисли да ће Влада имати потпредседника задуженог за сарадњу са БРИКС? Дакле, као што смо и рекли, ова прича иде убрзано, као што се и БРИКС развија и расте убрзано. Прича о БРИКС ће постати приоритетна прича о интеграцијама Србије, јер је свима јасно да европски пут Србије може да заврши само у БРИКС и да не постоји ни један други начин, јер је Европа показала колико је лицемерна, деценијама нас лаже и уцењује нас. У последње две године су највеће уцене да уведемо санкције Руској Федерацији и признамо независност такозваног Косова. То не долази у обзир и то је рампа која ће да пут скрене према БРИКС-у“, уверен је Торбица.

Он издваја као посебно важан корак то што је, у данас донетим документима, трајање групе – орочено!

„Орочили смо трајање групе јер очекујемо да ће врло скоро порасти свест грађана и политичких партија толико да овај орган постане стално радно тело Скупштине, званични скупштински одбор. Убеђени смо да ће то бити врло врло брзо, јер се политичка дешавања у свету одигравају невероватном брзином. Позив да приступе смо упутили свим посланицима. Веће посланичке групе ће направити договор ко ће се препоручити, а са мањим групама је лакше јер се људи лакше договарају. Али, очекујемо да ће у састав ући посланици четири-пет посланичких група и са стране опозиције, и са стране власти“ – закључује председник Групе.

Потпредседник Групе, Драган Станојевић, на почетку истиче да је “у спољно-политичком погледу, ово показатељ да постоји алтернатива“.

„У унутрашње-политичком смислу, ово је фантастичан показатељ да може да се сарађује између власти и опозиције на стратешким визијама и правцима, будући да је сасвим јасно да ово одражава жељу већине људи. Идеју да се дефинитивно формира ова посланичка група, Бојан Торбица и ја смо усвојили кад смо пре пар месеци били у Минску у посети, јер је то одраз онога што мисли већина“, каже Станојевић.

Он такође подсећа да су Торбица, Комленски, Вулин и њихова странка већ радили у правцу БРИКС-а, те да сада и део опозиције мисли да је ово правац који треба да се трасира.

„Међутим, да смо сами ми из опозиције формирали групу, то би изгледало као тобож контра власти, а овако смо изгласали да председник групе буде из власти. При томе, и владајућим посланицима, само што то не смеју јавно да говоре, досадиле су притисци и уцене Брисела. И око Косова и око закона који уништавају темељ друштва – породицу, наше националне вредности и друго“, каже Станојевић.

Он даље анализира:

„Под један – БРИКС је нова светска реалност. Под два, то је организација која вас, за разлику од ЕУ, ничим не условљава. Под три, у тој организацији можете да реализујете себе у складу са својим капацитетима, без 35 поглавља и другога што уништава ваш национални суверенитет. Даље, БРИКС је реална алтернатива, односно опција која већ постоји, која је створила функционални систем трансакција уместо „свифта“ који контролише Америка и могла је да га у тренутку заустави. Зато БРИКС представља и финансијску безбедност за цео свет. Тамо не може и неће моћи да се злоупотребљава систем. Економска и привредна безбедност чланица је гарантована тиме што нико неће моћи да их лимитира. Следеће што је важно је реконструкција УН. На бази БРИКС треба да се одреде нова правила за УН, тако да доминација Америке оде у прошлост и да већина народа овог света одлучује, а не само они. БРИКС има и додатну безбедносну димензију. Вероватно ће се за неки низ година створити и систем безбедности пошто је НАТО показао да је злочиначка организација која мора да буде укинута, јер нема за циљ одбрану него агресију, као ону коју је извршио над нашом државом.“

 

Шта значи „неформална група“

Неформална посланичка група значи да она није прописана Пословником Скупштине. Посланици имају право да праве неформалне групе, да се организују и функционишу у Скупштини тако што уређују своја правила, имају право да користе сајт Скупштине и скупштински простор. Ово је био најбржи и најједноставнији начин да се организујемо. Немамо финансије јер нисмо формални, али техничке погодности имамо. Пословник предвиђа формирање оваквих група, али не уређује њихов рад. Кад порастемо, а очекујемо да се то брзо деси, постаћемо стално скупштинско тело, јер је евидентно да развој БРИКС-а и његов утицај у свету иде у том смеру – објашњавају наши саговорници.

 

Д. Милошевић

 

У наставку доносимо комплетан текст оснивачког документа:

 

ОДЛУКА О ОСНИВАЊУ

ПАРЛАМЕНТАРНЕ ГРУПЕ ЗА САРАДЊУ И ПРИДРУЖИВАЊЕ БРИКСУ

 

 Узимајући у обзир потребу да се у Народној скупштини Републике Србије на дневном реду напокон нађу и теме везане за успостављање званичне сарадње Републике Србије са организацијом БРИКС, стварања могућности за добијање статуса земље партнера, као и отпочињање и спровођење процеса придруживања организацији БРИКС подигну на виши ниво расправе и да у јавности заузму значајније место, како би грађани Србије били квалитетније информисани;

 

Руковођени тиме што ми, народни посланици доносимо законе, због чега нам је неопходан отворен јавни дијалог са свим актерима у области међународне сарадње и међународних интеграција, који нам омогућава да доносимо одлуке засноване на квалитетним информацијама које одражавају бројна различита гледишта;

 

Истичући потребу да се пред јавношћу Републике Србије отвори широки друштвени дијалог о неспорној чињеници да тзв. европски пут Србије има јасну алтернативу оличену у процесу прикључења организацији БРИКС, као тренутно најактуелнијем глобалном економско-политичком интегративном процесу;

 

Потврђујући приврженост Републике Србије успостављању праведнијег светског поретка, заснованог на безусловном поштовању међународног права, те стварању мултиполарног света поштујући принципе Повеље Уједињених нација, Универзалне декларације о људским правима, те право држава и народа на сопствени привредни и економски развој;

 

Опредељујући се за пуно поштовање међународног права, залажемо се за светски поредак који би ограничио вишедеценијску западну хегемонију, свету донео више сигурности и стабилности, значајније уважавање неразвијених и средње развијених земаља и обезбедио спровођење темељне реформе међународних финансијских институција чиме би се створили услови за равноправни економски и привредни развој свих земаља света;

 

Истичући дипломатску активност Владе Републике Србије да активно и свестрано допринесе напорима међународне заједнице, организације Уједињених нација и целокупног слободарског света на постизању и успостављању мултиполарности, политичке стабилности, гарантовања суверенитета и територијалног интегритета свих земаља чланица УН, као и трајног мира, свету сматрамо да је место Републике Србије међу чланицама БРИКС-а;

 

Уважавајући чињеницу да Србија културолошки не припада искључиво западној цивилизацији, да се вековима овде сусрећу културе истока и запада, као и да је спољна политика колективног запада последњих деценија углавном у супротности, како са основним начелима међународног права, Повељом Уједињених нација,  Универзалном декларацијом о људским правима, као и са нашим виталним државним и националним интересима, за српску државу и народ је изузетно важно да што активније учествују у процесу успостављања мултиполарности и јачању културних, економских, привредних и свих осталих односа са остатком света, уз обавезно уважавање историјских и културних особености Републике Србије и српског народа;

 

Узимајући у обзир да су основни критеријуми за чланство у БРИКС-у ауторитет, позиција и геополитички значај земље кандидата на међународној сцени, Република Србија као правно-политичка наследница Југославије, земље која се прва, током последње деценије ХХ века, храбро супротставила надолазећем западном неоимперијализму, неоколонијализму и хегемонизму, залажући се за владавину међународног права, има реалне основе за убрзано пуноправно чланство у организацији, за разлику од тзв. европских интеграција за које евидентно постоји недостатак воље за коначну реализацију нарочито са стране Европске уније;

 

Ми доле потписани народни посланици у Народној скупштини Републике Србије, као оснивачи Парламентарне групе за сарадњу и придруживање БРИКСУ, у циљу успостављања званичне сарадње Републике Србије са организацијом БРИКС, стварања могућности за добијање статуса земље партнера, као и отпочињање и спровођење процеса придруживања, тј ступања у пуноправно чланство организације БРИКС,  01. новембра 2024. године доносимо

 

ОДЛУКУ  О ОСНИВАЊУ

ПАРЛАМЕНТАРНЕ ГРУПЕ ЗА САРАДЊУ И ПРИДРУЖИВАЊЕ БРИКСУ

 

I МИСИЈА

 

  1. Парламентарна група за сарадњу и придруживање БРИКС-у организује догађаје на којима се састају кључни актери међусобно информишу и расправљају о свим релевантним питањима везаним за званичну сарадњу Републике Србије са организацијом БРИКС, стварање могућности за добијање статуса земље партнера, као и отпочињање и спровођење процеса придруживања, тј. Ступања у пуноправно чланство организације БРИКС. Имајући у виду да народни посланици доносе законе, неопходан је отворен дијалог са свим актерима у области међународне сарадње и међународних интеграција, који омогућава народним посланицима да доносе одлуке засноване на квалитетним информацијама које одражавају бројна различита гледишта. У том контексту, састанци Парламентарне групе за сарадњу и придруживање БРИКС-у су место на коме се састају сви локални, републички, регионални, светски и остали међународни актери из ове области, размењују информације и износе мишљења.

 

II ЦИЉЕВИ

 

  1. На састанцима у организацији Парламентарне групе за сарадњу и придруживање БРИКС-у сви чланови тј. Учесници састанка имају могућност да разговарају са представницима Владе, привреде, јавних предузећа, покрајинских Скупштина и Влада, локалних самоуправа, организација цивилног друштва и другим учесницима заинтересованим за успостављањем званичне сарадње са БРИКС-ом, стварање могућности за добијање статуса земље партнера, као и отпочињање и спровођење процеса придруживања, тј. Ступања у пуноправно чланство организације БРИКС.
  2. Чланови Парламентарне групе могу да се информишу о свим питањима везаним за званичну сарадњу Србије са БРИКС-ом, као и свим предностима и евентуалним недостатцима добијања статуса земље партнера, као и придруживања, тј. Ступања у пуноправно чланство организације БРИКС, на састанцима на којима се разматрају различите теме и на тај начин обезбеђује равнотежа у сагледавању питања из различитих области.
  3. Сваки члан Парламентарне групе има прилику да изнесе мишљење, постави питања и учествује у расправи.
  4. Чланови Парламентарне групе за сарадњу и придруживање БРИКС-у активно ће се ангажовати на информисању јавности о свим питањима која произилазе из сарадње Републике Србије и организације БРИКС, могућностима за добијање статуса земље партнера, као и могућностима придруживања Републике Србије организацији БРИКС, тј. Ступања у њено пуноправно чланство, као и свим њиховимц предностима и евентуалним недостацима.

 

III ВРЕДНОСТИ

 

  1. Парламентарна група за сарадњу и придруживање БРИКС-у је неформална група народних посланика сличног образовног и стручног профила и интересовања, без обзира на политичку припадност, као и непарламентарних чланова који искажу жељу да учествују у раду Парламентарне групе.
  2. Учесници Парламентарне групе за сарадњу и придруживање БРИКС-у слободно износе своја мишљења и предлоге о питањима која се разматрају.
  3. Активности Парламентарне групе за сарадњу и придруживање БРИКС-у не замењују активности других институција већ су им комплементарне.

Парламентарна група за сарадњу и придруживање БРИКС-у доноси Правила о раду.