Нова књига: ПЛАМЕН ДОНБАСА (Есеји о Трећем светском рату) Владимира Коларића

У издању издавачке куће Штампар Макарије, објављена је књига Владимира Коларића ПЛАМЕН ДОНБАСА (Есеји о о Трећем светском рату) – јединствен поглед на рат у Украјини, његове узроке и могуће последице, укључујући и његов одјек и значај у међународном контексту, па и у Србији. Поред аналитичких есеја о текућем рату, његовом културном, медијском и пропагандном контексту, данашњој Русији, култури поништавања, српско-руским односима и положају Србије и Срба у актуелним догађајима глобалног замаха, књига доноси и ауторова сведочења са зараћених простора.

Аутор у предговору пише:

„Још пре него што је почела руска интервенција у Украјини, тачније два дана пре, 22. фебруара 2022. године, започео сам да пишем низ текстова којима ћу пропратити првих неколико месеци овог, сада се слободно може рећи глобалног сукоба. Иако нисам ни новинар ни политиколог, осетио сам потребу да пишем и томе, као неко ко је био у Донбасу, упознао неке људе тамо, и као неко ко уосталом понешто зна о руској култури и историји, па и историји тог дела руских земаља. Порив је био још већ када сам се суочио са размерама антируске и русофобне пропаганде, која је све више продирала и код нас, као и са незнањем, неупућеношћу и предрасудама чак и немалог броја добронамерних и заинтересованих суграђана, чиме је порив прерастао у обавезу.

Мој приступ је почињао од личног сведочења, да би затим све више тежио анализи пропагандних и културних аспеката сукоба, укључујући пре свега русофобију, као и њихових дубоких историјских и цивилизацијских корена, без чијег разумевања је, верујем, немогуће истински схватити текуће догађаје. Понудио сам прецизну анализу западњачке пропаганде и назначио дугорочне циљеве који се крију иза ње, објаснио суштину русофобије и њену најновију манифестацију у контексту културе искључивања, проблематизовао питање одговорности друштвених елита, а посебно руских, стављајући то питање у контекст историје и културе, са посебним нагласком на питањима идентитета и идентитетске конверзије, као једне од највећих изазова који стоје пред руским, а подједнако и пред српским народом.

Моји текстови су, при томе, доследно рефлектовали и нашу, српску ситуацију, укључујући и питање српско-руских односа, али и одређене глобалне проблеме и феномене, које је овај сукоб само заоштрио и натерао нас да их сагледамо у новом светлу.

У овој књизи чланци су пренети хронолошким редом, без измена и „накнадне памети“, како би се сачувала непосредност моје реакције и „атмосфера тренутка“ у ком су настали, с тим што верујем да су сви ти текстови, у основи, издржали пробу времена и да нуде добру основу за разумевање како текуће кризе, тако и битних глобалних процеса и, ништа мање, изазова пред којима се налазе наша земља и народ. У додатку књиге преносим неке раније настале текстове, за које сматрам да дају ширу перспективу за разумевање текуће кризе, као и да нуде извесна промишљања, која би могла да иду у прилог грађењу једне боље будућности за све нас.“

Владимир Коларић је теоретичар уметности и културе, писац и преводилац.

Књига је доступна у Вулкановим и у другим књижарама, као и у онлајн продаји.