Велике европске компаније и данас раде с Русијом, сигуран сам да ћемо поставити поново одличну основу и достићи резултат из 2022, кад смо имали највећу економску сарадњу од 4,3 милијарде долара
Србија је једина земља Европе која није увела санкције Русији, има с овом земљом велики број авио-летова, омогућава Русима да без визе дођу у Београд, да раде, отворе своје компаније. Сигурно је, на неки начин, наша земља руски прозор у Европу и свет – поручује у разговору за „Политику” Ненад Поповић, министар без портфеља задужен за међународну економску сарадњу и област друштвеног положаја цркве у земљи и иностранству. Разговор с министром Поповићем, копредседавајућим Мешовитог комитета за трговину, економску и научно-техничку сарадњу између Републике Србије и Руске Федерације, водили смо у Санкт Петербургу, граду који је подигао Петар Велики. Српски министар је боравио на 20. јубиларном заседању овог тела, којим копредседава заједно са својим колегом, министром економског развоја Руске Федерације Максимом Решетњиковим.
„Данас, кад имамо јако добре политичке, братске, вероватно као никада у историји, најбоље односе између Србије и Русије, Србија постаје делимични прозор у свет и за Русе. Што се тиче света, Русија је заједно и с Кином, и с Индијом, и с три четвртине света. Мислим да је изолација била покушај да се Русија баци на колена, али ни економски, ни политички апсолутно није успела. Све се десило сасвим другачије. Руска економија је у успону”, каже Ненад Поповић.
Тако је, видели смо то овде, заиста је обиље свега…
Ниједне санкције никад нису донеле ништа добро. Све европске компаније или највећи део европских компанија и дан-данас раде с Русијом. Нашле су начина како да раде. Људи неће да учествују у тим политичким глупостима, другачије то не може да се назове. Највеће немачке компаније, аустријске и друге европске, раде овде данас у Санкт Петербургу и целој Русији.
Приметили смо и да Србе, грађане Србије овде сви воле.
То је историјски тако, не постоје два ближа народа него што су Срби и Руси. Никад нису биле слабе ни политичке везе, чак ни у 18. веку, за време Петра Великог. Наше цркве су сарађивале и увек се треба сетити речи Светог Петра Цетињског, који је на самрти свом синовцу Петру Другом Петровићу Његошу рекао: „Моли се Богу и држи се Русије.” Мислим да српски народ је то разумео и тако је вековима.
У Санкт Петербург долазе водећи људи светског бизниса, ово је место сусрета различитих утицајних људи. Баш ових дана се одржава 20. јубиларно заседање Мешовитог српско-руског комитета. Како су протекли разговори с руским пријатељима?
Покренули смо поново овај механизам после три године застоја. Министар Решетњиков, који председава с руске стране, и ја, донели смо одлуку да брзо интензивирамо сарадњу. То је договор председника Вучића и председника Путина, кад су недавно имали телефонски разговор. Мешовити комитет има сталне активности, како би допринео економском развоју односа Србије и Русије.
Колико се заиста те одлуке после у извршним органима обе државе спроводе у дело на прави начин?
Резултат рада мешовитог комитета претходно је одобрен на владама држава. Одлуке које се доносе и које се имплементирају обавезне су за спровођење и помажу у решавању текућих проблема. Поготово кад је почела Специјална војна операција, ми смо имали много логистичких проблема, с камионима, транспортом наше робе у Русију. Овај механизам омогућио је да наша роба много брже долази у Русију и обрнуто, али решавамо и проблеме компанија које због санкција имају потешкоће. Сигуран сам да ћемо поново поставити одличну основу и да ћемо достићи резултат из 2022, кад смо имали историјски највећу економску сарадњу од 4,3 милијарде долара. Претходне две године имали смо реалан пад због логистичких проблема и Специјалне војне операције.
Колики је тај пад?
Био је у првој години око 20 одсто, и у другој години око 12, али ако будемо радили као сада, сигуран сам да за две-три године можемо поново да достигнемо рекордни трговински обрт између Русије и Србије.
Најважнија област наше економске сарадње је енергетика, а у оквиру тога руски гас, којег су се многи у Европи својевољно одрекли, па сада трљају главу. Ми јесмо за диверзификацију, али стратешки, ако данас немате руски гас, не можете да развијате привреду. Већ неколико пута се питање снабдевања Србије гасом решавало у директном разговору између двојице председника, Александра Вучића и Владимира Путина.
Србија има најнижу цену руског гаса у Европи и то је договор председника Вучића и председника Путина. Тако је било у претходних десет година, сигуран сам да ће од следеће године бити исто тако, можда још боље. Мудра политика Србије, мудра политика председника Вучића, да не пристанемо на притиске да се одрекнемо руског гаса, једна је од најбољих ствари у последњих, вероватно педесет година. Србија је била жртва санкција, Србију су бомбардовали, да не говорим о Првом и Другом светском рату. Председник Вучић и српска влада мисле само о грађанима Србије. Можемо да будемо под притисцима, али одговор Србије и председника Вучића је: ми имамо односе и с Европском унијом, и с Америком, и с Кином, и с нашом братском Русијом. И овај гас и ова цена коју добијамо заиста омогућавају изванредан привредни развој Србије. Једна од великих коцкица у мозаику економског раста Србије је ова цена гаса. Без те цене гаса било би много тешко. Председник Вучић је то говорио много пута, страни инвеститори, када дођу, траже најбоље путеве, најбољу цену гаса и струје. И Србија им то заиста и омогућава. Зато 70 одсто свих инвестиција на западном Балкану дође у Србију.
Наши партнери из Европе воле руски гас када дођу у нашу земљу, драг им је, могу да зарађују?
Све немачке компаније, аустријски и други привредници из Европе јако су тужни што је Европа отишла од руског гаса. Они то сматрају катастрофом за економију Европе и видимо да сада Србија има највећи други раст у Европи, 3,5 процената, док цела Европска унија има 0,8 процената. Сигурно је да је велики допринос дала та висока цена гаса који они данас купују из Америке. Ми желимо добро свом народу, да има најбољу цену гаса и најбољу економију. С браћом Русима ћемо наставити такву сарадњу и очекујем да на пролеће председник Путин и председник Вучић договоре и за наредних три, пет или седам година још бољу цену гаса за грађане Републике Србије.
Кад смо заједно побеђујемо сваку силу
Председник Путин је позвао председника Вучића, да 9. маја следеће године, за Дан победе, буде његов гост у Москви, када ће се прослављати 80. година од победе над фашизмом.
Овде у Санкт Петербургу одувек је било седиште руских царева. Цар Николај Други, који је данас светац, ушао је у Први светски рат због Србије. Он је рекао – да нисам Рус, ја бих био Србин, и све ћу учинити за братски српски народ. Да није било Руса у Првом светском рату вероватно не би било ни вас, ни мене, ни многих нас. Онда је дошао Други светски рат, где заиста, да није било Црвене армије, опет браће Руса, опет би нас још више нестало. Србија и Русија су дале највећи допринос у Другом светском рату и изгубиле највећи број становника. Русија више од 25 милиона, Србија пропорционално можда и више него Русија. Кад нас је 1999. НАТО бомбардовао, онако злочиначки, агресорски, Русија је била уз нас. И ево, следеће године, 9. маја, навршава се 80 година од победе над Немачком. Србија и Русија заједно славе као победнице. Председник Вучић је рекао да му је част што је добио позив председника Путина и сигуран сам да ће бити тамо. Срби и Руси, кад су заједно, кад су јединствени, побеђују сваку силу на свету и увек су на страни правде. Најважније је да буде председник Вучић, да двојица председника буду заједно на Црвеном тргу.
Бојан Билбија
[ПОЛИТИКА]