У Москви је 27. новембра одржан међународни форум «Примаковска читања». У поздравној поруци, председник Путин је нагласио:
«Тема овогодишњег форума је веома актуелна – „Хоризонти постглобализације“. Очигледно је да се модел глобализације, који су углавном формирале западне државе – природно, у сопственим интересима – изживео и да је у дубокој кризи. Настаје нови, праведнији и демократичнији систем међународних односа који задовољава потребе светске већине. Међутим, одређена група земаља, која је навикла да доминира светом, не зауставља се ни пред чим да би одржала свој утицај који слаби, практикујући директне уцене и притисак силом, замењујући систем међународног права некаквим „поретком заснованим на правилима“. Та дестабилизујућа линија изазвала је и кризну ситуацију око Украјине, и трагичну ескалацију палестинско-израелског сукоба.»
У наставку доносимо изабране акценте из главног излагања и одговора на питања руског министра иностраних послова Сергеја Лаврова:
УН су испуниле своју главну улогу – нису дозволиле нови светски рат, али племенитом плану универзалне сарадње, једнакости и просперитета није било суђено да се оствари. Логика Хладног рата брзо је гурнула свет ка подели на супротстављене лагере и њиховој међусобној борби.
Данас су нови играчи који представљају Глобални Југ и Исток дошли у први план светске политике. Њихов број расте. Оправдано их зовемо Светска већина. Они, не речима, већ делима, јачају свој суверенитет у решавању горућих питања, показују самосталност и у први план стављају своје националне интересе, а не туђе хирове. За илустрацију навешћу изјаву мог индијског колеге, министра спољних послова Џајшанкара, да је свет – много више од Европе.
То, да свет постаје другачији, види се на примеру мултилатералне дипломатије. Међу најупечатљивијим доказима је сарадња по линији БРИКС. У том оквиру, земље које представљају различите цивилизације, религије и макрорегије ефикасно развијају везе у различитим областима – од политике и безбедности до економије, финансија, здравства, спорта и културе. То се ради на принципима једнакости, међусобног поштовања и формирања равнотеже интереса кроз консензус. Нико никоме ништа не намеће, нико никога не уцењује, нико није приморан да бира: „или ми или они“, „или са нама или против нас“. Није изненађујуће што десетине држава желе да се приближе БРИКС-у. Самит у Јоханесбургу направио је први корак на том путу. Број земаља БРИКС-а се скоро удвостручио. Још неколико десетина држава је упутило сличне захтеве или жели да успостави посебне, привилеговане односе са овом структуром. Следеће године Русија ће председавати овом организацијом, која већ неће више бити „петорка“. Учинићемо све да БРИКС ојача своју позицију на међународној арени и настави да игра све значајнију улогу у формирању праведног светског поретка.
У корист успостављања мултиполарности такође ради и ШОС. Она ће играти цементирајућу улогу у формирању Великог Евроазијског партнерства, усмереног на хармонизацију различитих интеграционих пројеката на континенту и отвореног за све државе и организације које се налазе овде на нашем заједничком континенту, укључујући ЕАЕС, АСЕАН и друге. Ову филозофију је изнео председник Владимир Путин 2015. године на првом самиту Русија-АСЕАН. И она све више постаје општеприхваћена. У ШОС-у, као и у БРИКС-у, такође се формирао читав „ред” земаља које желе или да постану пуноправне чланице или добију статус посматрача или партнера.
Деструктивно деловање западне мањине има ефекат који је у великој мери супротан од замишљеног, јер подстиче активности у циљу јачања мултиполарних принципа међународног живота. Све више расте разумевање да нико није заштићен од агресивних акција Вашингтона и Брисела.
Не само Русија, већ и многе друге државе доследно смањују зависност од западних валута, прелазе на алтернативне механизме приликом спољноекономских плаћања, раде на формирању нових међународних транспортних коридора и производно-снабдевачких ланаца.
Неуравнотежен и неправедан модел глобализације, у којем је „златна милијарда“ добила главне бенефите, постаје прошлост. Практичне задатке демократизације светског економског поретка разматраће учесници Форума присталица борбе против савремених облика неоколонијализма. Тај форум припрема партија Јединствена Русија, а планиран је за почетак 2024.
У свом говору на годишњем састанку Валдајског клуба 5. октобра председник Путин је навео кључне принципе на којима треба да се заснива праведнији и демократскији светски поредак. То су: отвореност и међусобна повезаност света – без препрека за комуникацију; поштовање различитости као основе заједничког развоја; максимална заступљеност у глобалним структурама управљања; свеопшта безбедност заснована на равнотежи интереса; праведан приступ добробитима развоја; равноправност за све, одбацивање диктата богатих или моћних. Не сумњам да су ови приступи блиски и разумљиви сваком разумном човеку, који се бави или је заинтересован за међународна питања.
Наставићемо да радимо на проширењу чланства у тако перспективном удружењу као што је Група пријатеља за одбрану Повеље УН, која је створена у Њујорку. То је била иницијатива Венецуеле. Та група укључује двадесет држава. Има заинтересованих земаља које желе да се придруже.
По питању да ли се можда Запад поново рађа. Имам овде (у џепу) цитат: „Већ је давно било могуће предвидети да ће ова помахнитала мржња, која се већ 30 година све јаче распламсава на Западу против Русије, једног дана откинути са ланца. Тај тренутак је настао. Русији су просто предложили самоубиство, одрицање од саме основе свог постојања, свечано признање да она није ништа више на свету него дивља и одвратна појава, зло које захтева исправку. Нема смисла да се више заваравамо. Русија ће се, по свој прилици, сукобити са целом Европом.” 1854. година, Фјодор Тјучев. То су три дословна цитата из његових писама. Више пута се враћао тој теми.
Бомбардовали су Југославију. Још једна „егзистенцијална претња“ за САД. Десет и више хиљада миља преко океана. Нико није упозорен. Само су одлучили и „идемо“. Ето у чему је проблем западног менталитета, његовог инстинкта.
Не верујем да је Запад предодређен да стално мрзи Русију. Али како брзо су одустали од свих оних деликатних говора и уверавања да нам је све заједничко (од Атлантика до Тихог океана, безбедност, економија и уопште све). Како брзо су поново испливали инстинкти уједињења Европе против Русије: онако како су Наполеон и Хитлер уједињавали Европу против Русије.
Сада смо израдили Концепцију државне политике Руске Федерације у области унапређења међународног развоја, у оквиру које је сву помоћ коју пружамо страним државама, бесплатно или под повољним условима – исхрана, изградња школа, здравствених установа и још много тога – обједињена, а постоји и „подела рада“, да бисмо видели где и какви пројекти се реализују. До недавно, то је било расуто по различитим надлештвима.
[МИП РУ]