Боцан-Харченко о разговору са Вучићем: Косово и ЕУ су приоритети, али и сарадња са Русијом и Кином

Предлог западних представника председнику Србије Александру Вучићу да призна независност Косова је недопустиво непоштовање међународног права, рекао је руски амбасадор у Србији Александар Боцан-Харченко руским новинарима после састанка са српским председником.

„Косово је било на првом месту (током нашег разговора), пошто је то главна болна тачка. Забринутост остаје велика. Нема позитивних помака. Дијалог је у таквом стању да не даје наду да ће ситуација за српски народ бити решена. Да не говорим о неком значајнијем решењу, јер је то немогуће на овим темељима“, рекао је Боцан-Харченко.

„Председник је још једном потврдио да сваки пут јасно потврђује својим западним партнерима у Бриселу и Вашингтону да неће пристати ни на какву врсту признања Косова. Рекао је да неће пристати ни на де јуре нити на дефакто признање”, приметио је Боцан-Харченко.

Руски дипломата је посебно истакао да предлог Запада да српски лидер призна независност покрајине, барем дефакто, представља кршење међународног права без преседана.

„Ако размислите, људи званично предлажу држави: „признајте бар де факто“. То што је то кршење међународног права је разумљиво, али то је кршење и целог смисла, свега уопште. Јер у свему овоме постоји само нека врста још једног лажног става: да се пронађе нека варијанта преваре свих редом, затвори овај случај и представи то као невероватан напредак у решавању косовског питања. Али сви схватамо да то неће довести до главне ствари ─ решења проблема Срба на Косову. То је, наравно, главна ствар за Београд и уопште, пошто се део становништва не осећа безбедно и нема могућност да оствари своја права“, нагласио је Боцан-Харченко.

О западним санкцијама Русији

Амбасадор је приметио да Вучић доследно и принципијелно не подржава западне санкције Русији, што омогућава развијање сарадње.

„Говорио је о свим својим контактима са Западом, укључујући и јучерашњем разговору са шефом Европске комисије Урсулом фон дер Лајен. Ту се, наравно, као и увек појављује питање придруживања антируским санкцијама и мерама. Али наш састанак поново је показао да је његов став принципијелан, доследан, колективно развијен у Београду одмах након почетка специјалне војне операције и покретања западног режима санкција“, објаснио је он.

Боцан-Харченко је додао да председник Србије „остаје привржен тој позицији која нам даје могућност да наставимо сарадњу, не само да очувамо оно што је урађено током многих претходних година, већ и да развијамо везе у низу кључних области“.

Распуштање парламента није везано за унутрашњу кризу у Србији
Расписивање ванредних парламентарних избора и распуштање српског парламента нису у вези са неком кризном ситуацијом у земљи, истакао је руски амбасадор.

„Оно од чега је председник (Србије Александар Вучић) полазио при доношењу одлуке о предстојећим изборима 17. децембра је и нека врста реакције на захтеве опозиционих снага. Истовремено, истичем да он полази од тога да структура власти мора да се сачува. Осим тога, избори су му неопходни и сврсисходни, он то посебно истиче, за јачање, јединство и консолидацију унутар Србије због притисака са Запада који се очекују до краја године и надаље“, рекао је амбасадор.

Како је приметио дипломата, Русија полази од тога да предизборна кампања треба да буде што мирнија.

Боцан-Харченко је скренуо пажњу на чињеницу да Вучић остаје привржен европским интеграцијама као главном за спољну политику Србије, док се залаже за одржавање односа са српским партнерима, међу којима су пре свега Русија и Кина.

Дипломата је такође нагласио да ниједан од пројеката које су Русија и Србија раније договориле „није прецртан нити одбачен“.

[СПУТЊИК]