“Изјава господина Пескова је важна, важно је кад Кремљ каже да Србија није искључена као потенцијални партнер у разговорима о продаји руског дела НИС-а. Охрабрен сам његовом изјавом где се каже – разговара се. Добро је”, изјавио је лидер Покрета социјалиста Александар Вулин за РТ Балкан.
Истакао је и да Русија нигде није рекла да Србија не може да буде власник. “Она је свакако страна у преговорима, отуда је мени увек било чудно кад слушам нашу министарку енергетике која каже како је преговарала са МОЛ-ом. О чему преговарате са МОЛ-ом, какве они везе имају са НИС-ом? Власник НИС-а је у Москви или у Санкт Петербургу, није у Будимпешти, са Русијом треба да преговарате.”
Додао је и да је неодлазак министарке енергетике у Москву на разговоре са руским колегама, иако су је само преко њега много пута звали, штетан за интересе Србије.
“Ми смо највећи купац руских енергената у овом делу света, логично је да разговарамо. Не само што смо братске земље, јесмо и то нас посебно обавезује. Занимљиво је да наш министар енергетике први пут од почетка санкција, кризе, сада оде у Санкт Петербург и то на форум не у Министарство енергетике па да са њима директно преговара. Шта смо чекали две године, зашто наш министар није био у Москви и зашто нисмо преговарали и о НИС-у и свему осталом првог дана? Не можете то да ми објасните другачије осим лошом намером. Имате времена за све друге, и партнере и оне који то нису, а немате времена да одете код оног ко вас снабдева гасом и од кога очекујете да ће увек бити тако, да ће гас бити јефтин, да ће га увек бити, па то је Русија, то се подразумева, биће. А шта ако не буде”, рекао је Вулин и упитао шта бисмо радили када би Русија почела да се према нама понаша као што се понаша Европска унија која нас стално уцењује и да нам кажу да ако хоћемо руски гас не можемо да купујемо ништа од Европљана.
Додао је и да је евидентно да се ситуација променила, да су разговори између Гаспромњефта и МОЛ-а прилично застали и да се не назире неко решење. “Односи администрације САД и Мађарске су значајно промењени јер Орбан је био тај који је носио добре односе са Трампом. Сада то више није случај. У Будимпешти имате председника владе који има доста непријатељски став према САД, а са друге стране ни Русија није превише одушевљена политиком новог мађарског руководства, тако да нисам више сигуран да је МОЛ први избор Гаспромњефта. Ово је само моје мишљење, ја нисам члан преговарачког тима Владе Србије, нисам укључен у преговоре али то тако делује”, рекао је Вулин који очекује да ће рокови продужења лиценце бити све краћи и да ћемо ми полако али сигурно улазити у проблем.

