Ветерани ПЈП у Зајечару одали почаст палим борцима НОВЈ и Црвене армије

Чланови Удружења ветерана Посебних јединица полиције (ПЈП), одреда „Јастребови“ – 36. и 86. одред, реализовали су своју прву званичну активност као нови састав Окружног одбора Зајечар полагањем венаца на Спомен-костурницу борцима НОБ-а и Црвеноармејцима на градском гробљу у Зајечару.

Активност је спроведена уз учешће и координацију заменика председника Регије ПЈП Милице Митић Вучковић и портпарола ПЈП за Тимочку Крајину Драгомира Траиловића.

Овом приликом, придружила им се и делегација братског Удружења ветерана Војне полиције Србије – подружница Зајечар, чиме је исказано заједништво и поштовање према свим жртвама које су пале у борби против фашизма.

Спомен-костурница на улазу у градско гробље подигнута је у част погинулих бораца Народноослободилачке војске Југославије и Црвене армије који су учествовали у ослобађању Зајечара 8. октобра 1944. године. У крипти се налазе посмртни остаци 1265 војника и официра 3. украјинског фронта Црвене армије. Аутор пројекта Спомен-костурнице је архитекта Радисав Живковић, а иста је свечано откривена 7. септембра 1971. године.

Полагањем венаца, ветерани ПЈП изразили су дубоко поштовање према херојима који су дали животе за слободу, истичући да очување културе сећања и неговање антифашистичке традиције остају трајни задатак свих генерација.

Д. О.