Селаковић у Москви на „Интермузеј БРИКС+“: Вучић одликовао директора Ермитажа Пиотровског

Данас је свечаној сали Третјаковске галерије у Москви пленарном седницом „Музеј — територија будућности“, отворен четвородневни међународни фестивал „Интермузеј БРИКС+“.

Овај уводни пленарни панел је започео поздравном видео-поруком министра културе Олге Љубимове, која се у том часу налазила у делегацији Владимира Путина у Пекингу.

Задатак панела је био да понуди одговоре на три питања:

  • Како музеј може размишљати унапред и остати актуелан за омладину?
  • Који правци развоја (дигитализација, наука, уметност, инклузија) су данас најважнији?
  • Како градити међународну сарадњу у циљу стварања музејског екосистема будућности?

На панелу су учествовали следећи еминентни учесници:

Михаил Швидкој, специјални представник председника Руске Федерације за међународну културну сарадњу,

Никола Селаковић, министар културе Србије,

Иван Ликошин, директор Одељења за музеје и подршку циркуској уметности, Министарство културе Руске Федерације,

Михаил Пјотровски, председник Савеза музеја Русије, генерални директор Државног музеја Ермитаж,

Халед Хасан Абделазиз Метвали, заменик генералног директора за археологију Великог египатског музеја,

Марија Захарова, директор Одељења за информисање и штампу Министарства спољних послова Руске Федерације,

Др Абас Абед Мандел, заменик генералног директора Националног музеја Ирака,

Алексеј Фурсин, министар у Влади Москве задужен за културу,

Њена екселенција Худа Алхамис-Кану, оснивач фонда музике и уметности Абу Дабија (ADMAF), оснивач и уметнички директор Фестивала Абу Даби,

Василиј Панкратов, директор Музеја-резервата “Гатчина”, председник ИКОМ Русије

Ана Громова, председник Надзорног одбора Фонда за промоцију оживљавања традиција милосрђа и доброчинства “Јелисаветинско-Сергијевско просветитељко друштво” и

Дарија Филипова, генерални директор Центра “Зотов”.

Модератор панела била је Олга Галактионова, генерални директор Државне Третјаковске галерије.

Министар културе Србије Никола Селаковић је у свом излагању поручио да је културна дипломатија од изузетне важности и да не би смела да зна за границе.

Он је истакао да је 21. век – век идентитета и борбе за стварање идентитета, као и за одбрану постојећих идентитета.

“Овде се боримо и за идентитет музеја као таквог – да ли остајемо верни старом музеолошком концепту или смо спремни да у њега уносимо и уводимо нешто ново? Ја сам лично мишљења, као неко ко воли и класичан концепт, да за будуће генерације, морамо да нађемо пут како да их доведемо у музеј, да их задржимо у музеју и да од њих направимо публику која ће остати верна и која ће се умножавати у будућности”, поручио је Селаковић.

Селаковић је подсетио да је Србија једина европска држава која није увела санкције Руској Федерацији и истакао да влада и власт чији је део нема ни намеру тако нешто да учини.

“Суочили смо се да и у нашем окружењу и широм Европе се рађа осећај русофобије и да је та русофобија итекако присутна на пољу културе. Наш председник је један од људи који је у Европи подигао глас и рекао: ‘Ако лишите Европу руске културе, а шта ће да остане? Шта је књижевност без Достојевског? Шта је музика без Чајковског?’ И наш покушај да и формализујемо тај свој став јесте било успостављање сјајне сарадње са Државним Ермитажом”, казао је Селаковић.

Додао је да је са том идејом започета манифестација која се зове Дани Ермитажа у Београду и навео да су недавно окончани други по реду Дани Ермитажа.

“Први пут у Београду после више година почели смо да виђамо километарске редове људи који су заинтересовани да уђу у музеј. Концентрисали смо се и оријентисали на теме изложби које су итекако привлачне, а с друге стране које до сада нису организоване. Последња је била изложба посвећена Петру Великом, последњем цару и првом императору руском”, навео је Селаковић.

Како је додао, није било експоната из Русије, али су имали невероватну помоћ руских стручњака који су на савремен начин представили експонате који су већ били у Београду и другим српским крајевима.

“Изложба је постала невероватно популарна и два пута смо је продужавали због интересовања публике која је желела да је види”, навео је Селаковић.

Истакао је да је та сарадња са Државним Ермитажом имала толико добар одјек у друштву у Србији да је потпуно заслужено председник Републике Србије Александар Вучић донео одлуку поводом нашег Дана државности Србије, када се обично награђују страни државници и угледни официри, да управо Михаилу Борисовичу Пиотровском додели високо државно одликовање Србије — Орден српске заставе првог степена, за допринос развоју културне дипломатије између Русије и Србије.

Нагласио је и да је тај орден из Русије једино још добио министар спољних послова Сергеј Лавров и навео да то показује колико је важна културна дипломатија.

Орден ће сам Селаковић свечано уручити Михаилу Пиотровском у суботу, 23. маја.

Међународни фестивал „Интермузеј БРИКС+“ организује Министарство културе Русије.

 

 

 

[РТ БАЛКАН]

[ИНТЕРМУЗЕИ]

[РУСКИ ДОМ]