Селак са председником Уставног суда и замеником Министра правде Русије, Будимир са начелником МУП за Москву

Селак на Правном форуму у Санкт Петербургу, састанци са Зоркином и Панферовим

Делегација Републике Српске, предвођена министром правде Гораном Селаком борави у Санкт Петербургу гдје ће учествовати на 14. Међународном правном форуму, једном од најзначајнијих међународних скупова из области права и правосуђа.

Из Министарства правде је оцијењено да је ово важна прилика за јачање међународне правне сарадње и институционалних веза.

У делегацији су и предсједник Врховног суда Републике Српске Данијела Миловановић и помоћник министра правде за ресор правосуђа Неда Благојевић.

Министар правде Републике Српске Горан Селак састао се данас у Санкт Петербургу са предсједником Уставног суда Руске Федерације Валеријем Дмитријевичем Зоркином.

Састанку су присуствовале и предсједница Врховног суда Републике Српске Данијела Миловановић и в.д. помоћник министра правде Републике Српске Неда Благојевић.

Током разговора размијењена су искуства у области уставног судства, владавине права и функционисања правосудних институција, уз нагласак на значај очувања правне сигурности, независности правосуђа и поштовања уставног поретка.

Посебна пажња посвећена је улози највиших правосудних институција у заштити уставности и законитости, као и јачању сарадње и размјени стручних искустава између правосудних институција Републике Српске и Руске Федерације.

Министар правде Републике Српске Горан Селак и замјеник министра правде Руске Федерације Константин Јурјевич Панферов разоварали су данас, у Санкт Петербургу, о унапређењу сарадње министарстава правде Српске и Русије.

Селак је захвалио на досадашњој сарадњи и подршци коју Руска Федерација пружа Републици Српској, истичућида су међусобно уважавање, поштовање надлежности и развој институционалних веза важан предуслов за даље јачање односа, саопштено је из Министарства правде Српске.

На састанку је потврђена спремност за наставак институционалне сарадње и њено унапређење у областима из надлежности министарстава правде, укључујући правосудне институције и систем извршења кривичних и прекршајних санкција, при чему су саговорници оцијенили да данашњи састанак представља важан корак ка њеном даљем јачању.

Истакнут је значај поштовања међународног права, владавине права и уставних надлежности институција као темеља правне сигурности и стабилности.

– Поштовање међународног права, уставног поретка сваке државе и демократских институција представља темељ правне сигурности и стабилности сваког друштва – поручио је Селак.

Нови Меморандум о сарадњи МУП Српске са МУП за Москву

Делегација Министарства унутрашњих послова Републике Српске предвођена министром унутрашњих послова, Жељком Будимиром, и директором полиције, Синишом Кострешевићем, борави у службеној посјети Главној управи Министарства унутрашњих послова Руске Федерације за Град Москву.

Током данашње посјете, делегација МУП-а Српске састала се са начелником Главне управе МУП-а Руске Федерације за Град Москву Олегом Барановим и његовим сарадницима.

Том приликом министар Будимир и начелник Баранов потписали су Меморандум о сарадњи између МУП-а Српске и Главне управе МУП-а Руске Федерације за Град Москву.

Први Меморандум потписан је 2015. године, а новим Меморандумом су додатно конкретизовани облици сарадње у области стручног усавршавања, размјене искустава и реализације заједничких обука.

Међусобне посјете и сарадња ова два министарства дугогодишња су пракса, а односи између двије институције су на високом нивоу.

[РТРС]