Селак на Правном форуму у Санкт Петербургу, састанци са Зоркином и Панферовим
Делегација Републике Српске, предвођена министром правде Гораном Селаком борави у Санкт Петербургу гдје ће учествовати на 14. Међународном правном форуму, једном од најзначајнијих међународних скупова из области права и правосуђа.
Из Министарства правде је оцијењено да је ово важна прилика за јачање међународне правне сарадње и институционалних веза.
У делегацији су и предсједник Врховног суда Републике Српске Данијела Миловановић и помоћник министра правде за ресор правосуђа Неда Благојевић.
Министар правде Републике Српске Горан Селак састао се данас у Санкт Петербургу са предсједником Уставног суда Руске Федерације Валеријем Дмитријевичем Зоркином.
Састанку су присуствовале и предсједница Врховног суда Републике Српске Данијела Миловановић и в.д. помоћник министра правде Републике Српске Неда Благојевић.
Током разговора размијењена су искуства у области уставног судства, владавине права и функционисања правосудних институција, уз нагласак на значај очувања правне сигурности, независности правосуђа и поштовања уставног поретка.
Посебна пажња посвећена је улози највиших правосудних институција у заштити уставности и законитости, као и јачању сарадње и размјени стручних искустава између правосудних институција Републике Српске и Руске Федерације.
Министар правде Републике Српске Горан Селак и замјеник министра правде Руске Федерације Константин Јурјевич Панферов разоварали су данас, у Санкт Петербургу, о унапређењу сарадње министарстава правде Српске и Русије.
Селак је захвалио на досадашњој сарадњи и подршци коју Руска Федерација пружа Републици Српској, истичућида су међусобно уважавање, поштовање надлежности и развој институционалних веза важан предуслов за даље јачање односа, саопштено је из Министарства правде Српске.
На састанку је потврђена спремност за наставак институционалне сарадње и њено унапређење у областима из надлежности министарстава правде, укључујући правосудне институције и систем извршења кривичних и прекршајних санкција, при чему су саговорници оцијенили да данашњи састанак представља важан корак ка њеном даљем јачању.
Истакнут је значај поштовања међународног права, владавине права и уставних надлежности институција као темеља правне сигурности и стабилности.
– Поштовање међународног права, уставног поретка сваке државе и демократских институција представља темељ правне сигурности и стабилности сваког друштва – поручио је Селак.
Нови Меморандум о сарадњи МУП Српске са МУП за Москву
Делегација Министарства унутрашњих послова Републике Српске предвођена министром унутрашњих послова, Жељком Будимиром, и директором полиције, Синишом Кострешевићем, борави у службеној посјети Главној управи Министарства унутрашњих послова Руске Федерације за Град Москву.
Током данашње посјете, делегација МУП-а Српске састала се са начелником Главне управе МУП-а Руске Федерације за Град Москву Олегом Барановим и његовим сарадницима.
Том приликом министар Будимир и начелник Баранов потписали су Меморандум о сарадњи између МУП-а Српске и Главне управе МУП-а Руске Федерације за Град Москву.
Први Меморандум потписан је 2015. године, а новим Меморандумом су додатно конкретизовани облици сарадње у области стручног усавршавања, размјене искустава и реализације заједничких обука.
Међусобне посјете и сарадња ова два министарства дугогодишња су пракса, а односи између двије институције су на високом нивоу.

