Ненад Поповић, министар у Влади Србије задужен за међународну економску сарадњу, који је и копредседник српско-руског Међувладиног комитета за трговинско-економску и научно-техничку сарадњу, је гост и учесник годишњег форума „Руска енергетска недеља ”.
Ненад Поповић је учествовао на сесији „Полигони за тестирање вештачке интелигенције“. Излагање министра било је посвећено роботици као кључном вектору индустријског развоја Русије и Србије. Поповић је истакао њену одлучујућу улогу за дигитализацију индустрије у савременом свету и скренуо пажњу на потенцијал, како руских тако и српских стартапа да допринесу брзом развоју индустрије. Он је такође истакао потребу сарадње Русије и Србије у области роботике, пре свега, ради обезбеђивања индустријске независности две земље.
„Неће бити ни технолошке ни дигиталне независности без суверенитета у роботици. Морамо да креирамо веома брзе аутоматизоване производне серије у свим секторима привреде и ту видим заиста велике могућности за нашу билатералну сарадњу“, објаснио је министар.
Поред питања заједничког развоја индустрије роботике у Русији и Србији, на сесији, коју је организовало Министарство енергетике размотрена су и друга актуелна питања у вези са интеграцијом технологија вештачке интелигенције у сектору горива и енергије: процена ризика, распрострањеност полигона, критеријуми за пријем пројеката на полигоне итд.
Такође, у оквиру форума, Ненад Поповић се састао са руководиоцем Росатома Алексејем Лихачовим. Поповић је указао на блиске везе Русије и Србије у електроенергетском сектору, изразио наду у даљу сарадњу и изнео уверавања да упркос чињеници што је један од услова за европске интеграције увођење санкција Русији, Србија то никада неће учинити.
„Руска енергетска недеља“ је једна од највећих међународних дискусионих платформи, на којој се већ по седми пут разговарало о достигнућима и актуелним изазовима у сектору енергетике. Форуму сваке године присуствују владини званичници, челници великих енергетских компанија, страни и руски стручњаци и научници. Енергетска недеља је платформа за размену искустава, закључивање уговора, сарадњу у области енергетике и заједничко проналажење решења за актуелне индустријске изазове.
На пленарној седници форума данас су говорили руски председник Владимир Путин и председник Екваторијалне Гвинеје Теодоро Мбасого.
Савремена енергетика је темељ светског развоја, онда када функционише нормално и по транспарентним правилима. Запада, међутим, покушава да примени незаконите санкције у тој сфери како би извукао корист за себе, рекао је Путин. Западне елите, како је рекао, спречавају приступ ка платформама и технологијама енергетског комплекса јер нису спремне да прихвате поштену конкуренцију, додао је руски председник. “Запад не жели конкуренцију јер губи у фер борби, и на крају он користи непоштене методе”, истакао је Путин.
Европа и Северна Америка губе своје позиције у глобалној економији, главни раст ће бити у земљама БРИКС-а и онима који желе да им се придруже, рекао је Путин. “Земље које желе да се прикључе БРИКС виде перспективу у равноправном светском поретку уз уважавање националних интереса држава”, нагласио је он. Када је реч о темпу раста, лидери ће бити земље Глобалног југа у којима постоји велики наталитет, оценио је руски председник.
„Појављују се мултиполарни модели развоја који покрећу нови талас глобалног раста за цео 21. век. Овај раст неће бити концентрисан у Европи или Северној Америци. Наравно, фундаменталне основе европске економије, америчке, веома су озбиљне и моћне, функционишу и функционисаће, овај пут кочења ће бити дуг. Али ипак, главни раст неће бити концентрисан у Европи или Северној Америци, која постепено губи своју позицију у глобалној економији, већ у земљама БРИКС-а и оним државама које желе да се придруже нашој асоцијацији“, рекао је Путин.