На МГИМО одржана Недеља Балкана

На Московском државном институту међународних односа, који су у своје време завршили Сергеј Лавров, и Марија Захарова одржана је “Недеља Балкана”

У руском Министарству спољних послова постоји изрека: кад идеш на Балкан да радиш два пута плачеш – први пут кад идеш тамо, а други кад се враћаш, каже за РТ Балкан представник Републике Српске у Русији Душко Перовић.

Претходних пет дана студенти једног од најпрестижнијих универзитета у Русији МГИМО могли су боље да се упознају са Балканом захваљујући манифестацији “Недеља Балкана”.

Организатор скупа је “Балкански клуб”, студентска организација која постоји од 2015. године, а у питању је пројекат спроведен уз помоћ гранта Министарства науке и науке високо образовање Руске Федерације заједно са Представништвом Републике Српске у Русији, Фонда за подршку јавне дипломатије А. М. Горчаков и низа других партнера.

Током недељне манифестације гости су могли да учествују у студентским конференцијама, округлим столовима и пројекцијама филмова из Кинотеке Републике Српске.

“Наш циљ је окупљање руских студената, младих научника који се баве Балканом, али и оних који ништа и не знају о Балкану. Желимо да повећамо интересовање руских слушалаца, научника и истраживача. Видимо да смо за протеклих осам година у томе успели”, каже председник “Балканског клуба” Сергеј Артјомов.

Манифестација је отворена изложбом заслуженог уметника Русије Д.В. Нечитајла, а гости су од руских и балканских експерата могли да чују о актуелним дешавањима на Балкану, да гледају документарне филмове и пробају српску храну.

“На МГИМО још од средине прошлог века студенти уче језике овог региона, проучавају економију, културу, политику и добро разумеју међународне односе како на регионалном тако и на глобалном нивоу. Балкански клуб није велики, у организацији догађаја учествује око 11 активиста, а укупно око 50 ученика учи ове језике као први и трећи језик. Трећи језик је увек интересантан јер је то лична иницијатива студената, он није обавезан, а студенти бирају да уче језик желећи да боље упознају земљу”, изјавио је Андреј Бајков, проректор МГИМО.

Током ове године одржани су састанци са представницима Народне скупштине Републике Српске. Према речима нашег саговорника, то је част за МГИМО, јер то значи да се статус студентске организације препознаје на политичком нивоу.

“За нас је овај регион важан културно, историјски и стратешки. За Русију је важно да у свету, у Европи, остану земље које задржавају одређену аутономију у избору политичких вектора развоја, а ми смо спремни да тим земљама пружимо политичку помоћ, показујући да постоје различите могућности развоја, не постоји један наметнути вектор којег сви морају да се придржавају”, додаје Андреј Бајков.

Представник Републике Српске у Русији Душко Перовић, који је био почасни гост манифестације каже за РТ Балкан да догађаји попут овог имају значај како за факултет, тако и за студенте који могу на пракси да реализују стечено искуство.

“Посебно је значајно за младе дипломате, пошто је ово један од најелитнијих факултета. Пракса и дружење кроз овакве клубове, дискусије је важна и за наше студенте који такође учествују. Балкан је увек било нешто тамно, ружно, историјски се увек тамо нешто лоше дешавало, у ствари није тако, тако су нас представили. Добили смо такав негативан бренд ‘лоших момака’. Ми имамо и културу, и књижевност, и спорт, и то дружење”, каже Перовић.

Представник Републике Српске каже да Бањалука у Русији увек има могућност да каже свој став.

“Република Српска пролази један од најтежих периода од потписивања Дејтонског споразума. Сведоци смо једног безакоња које влада и покушавамо да објаснимо нашу позицију, а то је поштовање Дејтона, а не закона неког ко сам себе зове високим представником. Због тога је важно да има неко да нас саслуша и то пренесе и на прави начин”, додао је Перовић.

 

[РТ БАЛКАН]