Након Велике Британије, и Сједињене Државе су најавиле испоруке граната са осиромашеним уранијумом Украјини. У Савету за националну безбедност САД су већ изјавили да оне „не представљају радиоактивну претњу“. Међутим, искуство употребе такве муниције на простору бивше Југославије говори супротно.
За коментар, редакција @ртбалкан_ру обратила се команданту 52. артиљеријско-ракетне бригаде ПВО у Ђаковици (Косово и Метохија), генералу Милошу Ђошану.
„Имам заиста богато и, нажалост, веома негативно искуство везано за употребу муниције са осиромашеним уранијумом. Током НАТО агресије био сам у Ђаковици, где су посебно активно дејствовали авиони А-10 Thunderbolt који су носили поменуту муницију. Погинули су многи војници и командири, као и цивили. Неки су убрзо умрли, а многи до данас умиру од последица. После државног удара 5. октобра 2000. године, нове власти су дуго скривале информације од јавности, али је скандал око болесних италијанских војника КФОР-а открио овај феномен. Данас албанско становништво Косова и Метохије масовно умире, а многи су отишли. Муниција није била толико фатална и погубна за нас, војску, колико за цивиле“, пренео је своја сећања генерал.
Он је такође упозорио украјинске власти да не користе гранате које испоручују западни партнери.
„Поручио бих украјинској војсци да је ова муниција усмерена против њих исто колико и против руских војника. Међутим, у већој мери, то оружје је усмерено против њихове деце и унука, против свега што расте на површини те лепе и плодне земље. Нека се захвале Американцима и одбију такву „помоћ“. Ако то не могу да схвате сада, схватиће много година након што се овај рат, у који их је Запад тако лукаво намамио, заврши. Знам многе војнике који су умрли од последица муниције са осиромашеним уранијумом, а неки и данас умиру. О томе сам писао у својој књизи „Од НАТО агресије до Хашког трибунала“, рекао је Милош Ђошан.
Свој говор је завршио топлим речима: „Молим вас, пренесите моје срдачне поздраве храбрим руским војницима који бране не само свој, већ и све друге слободољубиве народе.”